Bratislava 3. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Štefan Puškáš)

Z pôvodných 92 kandidátov na predsedov ôsmich samosprávnych krajov sa o tento post uchádza napokon 78. Štrnásti uchádzači z boja o šéfov krajov vypadli po tom, čo sa sami vzdali, boli odvolaní alebo vzali späť svoju kandidatúru. TASR to potvrdila zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová
Na snímke zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová

Najviac kandidátov (šesť) odišlo z boja v Banskobystrickom kraji, kde z pôvodných 17 uchádzačov zostalo 11. Po 11 kandidátov má po odchodoch aj Košický a Prešovský kraj. V Košickom bolo pôvodne 15 uchádzačov, v Prešovskom 12. Po jednom kandidátovi stratili aj Bratislavský, Trnavský a Žilinský kraj. V Bratislavskom je tak z pôvodných 18 kandidátov 17, v Trnavskom zo šiestich zostalo päť a v Žilinskom z deviatich kandiduje osem. V Trenčianskom (sedem) a Nitrianskom kraji (osem) sa počet kandidátov na predsedu nezmenil.
Počty kandidátov sa mohli meniť najneskôr do 48 hodín pred začatím volieb. Volebné miestnosti sa otvoria v sobotu 4. novembra o 7.00 h. Keďže už sú vytlačené hlasovacie lístky, nie je možné zmazať mená kandidátov, ktorí z boja vypadli. Volič sa dozvie o tom, ktorý kandidát sa vzdal, alebo bol odvolaný, vo volebnej miestnosti. “Ak dá hlas kandidátovi, ktorý sa vzdal, alebo bol odvolaný, pri prideľovaní mandátov sa na týchto kandidátov neprihliada,” upozornila Chmelová.
Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budú ľudia na Slovensku voliť piatykrát. Hlasovať môže viac ako 4,4 milióna oprávnených voličov. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.
Výsledky volieb budú zverejnené na dvoch webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk. Zobrazené tam budú priebežné neoficiálne výsledky aj definitívne oficiálne. Oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu 5. novembra po tom, čo ich odobrí štátna volebná komisia.
Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.