Vojna v Sýrii. Časť IV- Prečo Sýria? Možné scenáre vývoja

Bratislava/Damašk 31. decembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

V  štyroch častiach vám prostredníctvom politika a prekladateľa sýrskeho pôvodu Jalala Suleimana objasňujeme príčiny vzniku vojny v Sýrii, jej priebeh a perspektívy vývoja po jej skončení.
Ing. Jalal Suleiman, PhD. sa narodil v roku 1965 v Sýrii v kresťanskej komunite. Na Slovensku žije od roku 1985. Je absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Je orientalistom, súdnym prekladateľom a tlmočníkom. Je tiež autorom publikácie Slovensko-arabská konverzácia. 
Na snímke bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič, Jalal Suleiman a sýrsky prezident Bašár Asaad

Po takmer siedmych rokov od začiatku Sýrskej vojny je správny čas rekapitulovať a analyzovať to, čo sa stalo, čo sa deje a čo sa môže udiať. Dnes síce ešte vojna neskončila, ale jej koniec je už na dosah. Kto sú tí, ktorí to všetko začali, prečo a s akým zámerom? Kto je pravdepodobný víťaz a kto je porazený? Pokúsim sa o to prostredníctvom tohto portálu, nezdráhajúceho sa priblížiť  k sledovaniu geopolitickej situácie v oblasti Blízkeho východu a Severnej Afriky.
Časť IV- Prečo Sýria? Možné scenáre vývoja
Sýria nie je krajinou bohatou na nerastné suroviny, prečo teda tento záujem o ňu?
Západ potrebuje vyvážať svoje problémy, alebo minimálne ich odsúvať na neskôr a tak sa vyhnúť kríze spotreby. Kríza so sebou zákonite prináša sociálne nepokoje v centre kapitalistického sveta, ktorý zúfalo potrebuje nové odbytištia a miesta spotreby. Sily, diktujúce tempo v Európskej únii majú veľmi bohatú a krvavú koloniálnu minulosť, pričom veľmi dobre vedia viesť špinavú koloniálnu politiku proti odporu v arabskom svete a zastaviť tak pre Západ nepriaznivý ekonomický vývoj vo svojich krajinách. Kapitál dokázal a stále dokáže nútiť pracujúcich spotrebiteľov k “slobodnému” predaju ich budúcej vynaloženej pracovnej sily. Táto bude vynaložená o dvadsať či tridsať rokov neskôr. Inými slovami, keď si “slobodne” požičiame z banky peniaze na kúpu auta, bytu či nebodaj na dovolenku alebo akýkoľvek iný spotrebný materiál, banka cez úroky participuje na hodnote našej budúcej vynaloženej práce a to niekedy aj niekoľko desiatok rokov (prípad hypoték). Možnosť navýšenia tejto zadĺženosti je kvantitatívne obmedzená v kapitalistickom centre i vrátane nováčikov EU a NATO.
Sýria vďaka svojmu geopolitickému postaveniu je kameňom úrazu podobného spôsobu kolonizácie konkrétneho teritória a celého arabského sveta. Dlhodobý vzťah medzi Iránom, Sýriou a libanonským Hizballáhom sa obohatil o novú, veľmi dôležitú krajinu, z ktorej nedávno USA museli odísť. Ide o Irak. Stal sa súčasťou tábora vzdoru západným politikám. Kapitál je vo svojej podstate zbabelý! Aby vstúpil do nejakej krajiny, potrebuje na to veľké istoty. Takéto istoty sú porážka symbolu odporu. Ukončiť krviprelievanie v Sýrii dohodou nie je žiadnou istotou pre veľkokapitál a nadnárodné korporácie, preto táto vojna bude pokračovať ďalej a bude mať stupňujúci charakter so všetkými uvedenými rizikami.

Možné scenáre Sýrskej vojny počas siedmych rokov boja
Je nepravdepodobné, že by sýrska armáda vstúpila v tejto fáze do priamej konfrontácie s americkým letectvom a námorníctvom! To by bolo pre ňu samovraždou. Dokonca podobné rozhodnutie nie je možné uskutočniť bez konzultácie so svojimi partnermi. Sýria je dnes súčasťou bloku tiahnuceho sa od Jemenu až po Krym. Isté však je, že sýrska armáda bude musieť vstúpiť do konfrontácie s Američanmi v poslednej fáze agresie, v ktorej Američania budú chcieť nastoliť ich nesplnené ciele! USA tým však vstupuje do riskantnej bitky, výsledok ktorej nik nedokáže presne odhadnúť! K dispozícii sú tri možné scenáre:
1. Západný kapitál uzná svoju porážku v bitke o Sýriu.
2. Žiadny víťaz ani porazený. Tým pádom bude Sýria dlhodobo nefunkčným štátom.
3. Otvorená konfrontácia medzi západom a východom na území Sýrie.

Aká z týchto alternatív je najpravdepodobnejšia?
Svet je medzi superveľmocami rozdelený z uhla pohľadu každej jednej superveľmoci na krajiny vplyvu a krajiny ekonomických výhod (mimochodom Čína nikdy neprejavuje záujem o vplyv, ale o ekonomické výhody). Tieto dva faktory sa navzájom nevylučujú, ale naopak sa navzájom dopĺňajú.
Uveďme si to na príkladoch: Ukrajina bola doposiaľ miestom vplyvu ruského kapitálu, ale zároveň je miestom ekonomických výhod pre transatlantický kapitál!
Slovenská republika je miestom, kde má transatlantický kapitál podstatný vplyv, pričom východný kapitál tu môže požívať ekonomické výhody!
Sýria, Irak, Líbya a Ukrajina sú regiónmi s doposiaľ ruským vplyvom, kde Západ využíva právo ekonomických výhod. Dnes západný kapitál tlačí, aby mohol túto rovnicu zmeniť – chce mať vplyv a ruskému kapitálu necháva právo na ekonomické výhody! Nuž, v tomto prípade Rusko nemá kam cúvať. Je v defenzíve. Naopak, Západ je v ofenzíve! Agresiu praktizujú EÚ a USA. Aj z tohto uhlu pohľadu je možné nájsť pochopenie pre ruskú reakciu na Kryme! Z tohto dôvodu nás musí strašiť sýrska a ukrajinská kríza, lebo môžu byť začiatkom otvorenej vojenskej konfrontácie, v ktorej bude celosvetový mier v priamom ohrození.
Vojnoví štváči prezentujú sýrsku krízu ako občiansku vojnu. Takto sa zbavujú zodpovednosti a odôvodňujú tým ich zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu. Hovoriť totiž o občianskej vojne v Sýrii je falošná interpretácia toho, čo sa deje na území tejto krajiny . Sýria už takmer päť rokov čelí boju legitímnej vlády a sýrskeho ľudu proti terorizmu podporovanému najbohatšími a najreakčnejšími štátmi v regióne, s výdatnou politickou a vojenskou podporou Spojených štátov amerických a agresorských štátov Európskej únie. Tieto štáty hovoria o prítomnosti umiernenej sýrskej opozície. Tým chcú legitimizovať určité teroristické organizácie. Treba povedať, že termín “umiernená ozbrojená opozícia” je eufemistickým termínom pre “umiernených teroristov”. Ide o teroristov, ktorí si oholia brady na príkaz Američanov a ich spojencov. Tento úkon je postačujúci na to, aby sa stali i v mainstreamových médiách “umiernenými ozbrojencami”. V tom spočíva pokrytectvo Západu v tejto vojne.
Každému je jasné, že sa Západ len tak nevzdá svojich zámerov mať vplyv v Sýrii prostredníctvom násilnej zmeny vlády v tejto krajine. Konflikt bude pokračovať a stáva sa vážnou hrozbou medzinárodnému mieru. Vojenská eskalácia medzi veľmocami na území Sýrie je možná. Tragédia vojny v tejto krajine bude pokračovať. Utečenecká kríza a jej dopad na Európu môže eskalovať ďalej. Všetko záleží od toho, do akej miery dokážu koaličné sily ako sú Rusko, Irán a Sýria zasadiť teroristom v tejto krajine konečný úder. Konečné víťazstvo Sýrskej armády nie je nevyhnutné. Je však v záujme nastolenia mieru.
Predchádzajúce časti:

Vojna v Sýrii. Časť III. Aktéri sýrskej vojny, Islamský štát a ruský zásah v hodine H

Vojna v Sýrii. Časť II. “Hladká” arabská jar, komplikovaná Líbya a tvrdý múr svätého Pavla

Vojna v Sýrii. Časť I. Pozadie a predohra takzvanej arabskej jari

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)