Belehrad 2. júna 2019 (HSP/Tass.ru/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

„Srbsko by sa malo pripojiť k integračnému združeniu Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Ukrajiny,“ uviedol jeden z vedúcich srbských politikov, vodca srbskej Radikálnej strany Vojislav Šešelj v diskusii k prejavu prezidenta Srbska Aleksandra Vučiča v srbskom parlamente

Na snímke Vojislav Šešelj

„Do roku 2024 sa pripravuje zjednotenie Ruska, Bieloruska a Kazachstanu, pravdepodobne aj Ukrajiny, ak sa dovtedy Ukrajina už vráti do náručia matky – Ruska. Tento zväz bude niečím medzi konfederáciou a federáciou, kde spoločnými budú otázky zahraničnej politiky, armády a menovej politiky. Domnievam sa, že Srbsko by sa malo posúvať týmto smerom, včas sa zapojiť do tejto integrácie, čo by nám poskytlo veľa privilégií, počnúc cenou ropy a zemného plynu až po prienik srbských tovarov na obrovský trh,“ zdôraznil Vojislav  Šešelj.

Uviedol, že posun Srbska na východ určite vyvolá búrku nevôle na Západe. Podčiarkol, že na druhej strane by to napomohlo tomu, aby pozícia Západu voči Srbsku v rade kľúčových otázok už nebola taká tvrdá a nekompromisná.

„V prípade, že sa Západ zľakne hrozby reálnej integrácie Srbska s Ruskom, určite bude ochotný ustúpiť vo viacerých otázkach. Bude to eso, ktoré prebije ostatné karty v každom prípade,“ podčiarkol srbský politik.

Srbské médiá pripomenuli, že Vojislav  Šešelj už viackrát vyhlásil, že integrácia Srbska s Ruskom je kľúčovou podmienkou srbskej bezpečnosti. Predseda Radikálnej strany je presvedčený, že Srbsko má vstúpiť do Euroázijského hospodárskeho zväzu a Organizácie Dohody o kolektívnej bezpečnosti.

„Bola by to maximálna úroveň integrácie. Podľa nás v Srbsku by mali byť rozmiestnené ruské vojenské základne, čiže každé napadnutie Srbska by sa považovalo aj za útok na Rusko. Potrebujeme garanciu, že NATO nás už nikdy nebude bombardovať. Podobnou garanciou môže byť integrácia s Ruskom,“ uviedol v závere Vojislav  Šešelj.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj