Moskva, 19. augusta 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Sýria obvinila USA a Veľkú Britániu z dodávok chemických otravných látok bojovníkom opozície –  teroristom. Vojenský expert Vladimír Bogatyrev v éteri rádia Sputnik vyjadril názor, že Washington a Londýn v tejto situácii ukazujú svoju pravú tvár.
Vojenský expert Vladimír Bogatyrev

„Jedovaté látky, ktoré sa našli v skladoch po bojovníkoch, boli teroristom dodané z USA a V. Británie“, vyhlásil na tlačovej konferencii v Damašku námestník ministra zahraničia Sýrie Fejsal Mikdad.
„Všetky nájdené špeciálne prostriedky sa skladajú z ručných granátov a munície do granátometov, ktoré sú vybavené dráždivými otravnými látkami CS a CN… Nájdená uskladnená chemická munícia bola vyrobená spoločnosťou „Federal Laboratories“ na území USA… A jedovaté látky boli vyrobené spoločnosťami „Cherming Defence UK (V. Británia) a NonLethal Technologies (USA),“ povedal Mikdad. Ďalej spresnil, že otravné látky sa našli na skladoch bojovníkov v Aleppo a v oslobodených oblastiach východného predmestia Damašku.
Mikdad pripomenul, že v súlade s 5. článkom Konvencie o zákaze chemických zbraní je nasadenie dráždivých otravných látok povolené len na boj s neporiadkami, na vedenie vojny sa používať nesmú.
„Na základe toho sa dá s istotou tvrdiť, že USA a V. Británia a taktiež ich spojenci, porušujúc Konvenciu o zákaze chemických zbraní, poskytujú všemožnú podporu teroristickým organizáciám, pôsobiacim na území Sýrie. Oni dodávajú bojovníkom nielen obyčajnú výzbroj, ale aj zakázané jedovaté látky“.
x x x
Ako okomentovala toto vyhlásenie oficiálna predstaviteľka Ruska Maria Zacharova?
„No a tu je celá oddanosť medzinárodnému právu a slávy demokracie. Prikrývajúc sa fotografiami zabitých detí a dodávajúc teroristom otravné látky, to je už za hranicou chápania,“ napísala na svojej stránke na facebooku.
Genmjr. v zálohe, predseda rady riaditeľov Národnej asociácie zjednotených dôstojníkov OS (MEGAPIR) Vladimír Bogatyrev si myslí, že USA a V. Británia týmto činom ukázali svoju pravú tvár. „Informácia, ktorá sa dnes objavila v médiách, že Sýria obviňuje USA a Veľkú Britániu z dodávok elementov alebo celkov chemických zbraní sýrskym opozičníkom, ktorí sú v skutočnosti stúpencami ISIL, ukazuje „čiernu“ nevzhľadnú tvár týchto dvoch štátov, týchto dvoch „veľkých demokracií“. Farizejstvo, ktorým sa zaoberajú politici, podnikatelia a špecialisti v informačnej vojne v týchto dvoch štátoch, vyvoláva to najsilnejšie rozhorčenie.
Koľko len bolo obvinení na adresu sýrskeho vedenia, koľko len bolo obvinení na adresu spojencov Sýrie! No a dnes nám tu na povrch vyplávala odhalená pravda,“ povedal Vladimír Bogatyrev v éteri rádia Sputnik.
Zároveň navrhol aj východisko zo vzniknutej situácie v Sýrii. „Porušené sú všetky konvencie prijaté OSN o zákaze chemických zbraní, porušené sú všetky normy ľudskej morálky, porušené sú všetky normy normálneho politického správania na medzinárodnej scéne. Prvou úlohou teraz je zastaviť akékoľvek pokusy o lož a klamstvá na medzinárodnej scéne. Po druhé, treba jasne a konkrétne pod vedením OSN, BR OSN postaviť závoru akýmkoľvek pokusom šírenia elementov chemických zbraní a pokusom deliť teroristov na „dobrých“ a „zlých“. A po tretie, nakoniec treba jasne povedať, že politika USA a ich podporujúcej V. Británie na zvrhávanie nepohodlných im režimov je zločinnou. O to viac, že sa to dnes vážne prejavuje v Sýrii,“ poznamenal vojenský expert.