Bratislava 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-MO SR)

Slovenská republika vyslala príslušníkov Vojenskej polície do stredomorskej operácie EUNAVFOR MED Sophia ako svoj príspevok do spoločnej ochrany južných hraníc Európskej únie
Ilustračné foto: Na snímke slovenskí vojenskí policajti

Slovenskí vojenskí policajti, ktorí začiatkom augusta odišli pôsobiť do vojenskej operácie EUNAVFOR MED Sophia sú už súčasťou tímu pod velením nemeckého námorníctva. Po osvojení si postupov v morskom prostredí spolu s nemeckými kolegami zasahujú už priamo v krízovej oblasti. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
“Prvou zastávkou vojenských policajtov po nástupe do operácie v nemeckom prístave Wilhelmshaven bolo talianske prístavné mesto Augusta. Tam sa doplnil materiál a zásoby, po ktorom už vycestovali na fregate nemeckého námorníctva priamo na more,” priblížila.
Slovenská republika vyslala príslušníkov Vojenskej polície do stredomorskej operácie EUNAVFOR MED Sophia ako svoj príspevok do spoločnej ochrany južných hraníc Európskej únie. Ide o prvú námornú operáciu, do ktorej sa Slovensko zapojilo. Vojenskí policajti budú v rámci prvej rotácie pôsobiť na lodi nemeckého námorníctva šesť mesiacov ako dve päťčlenné skupiny v tzv. Boarding teame, koncom januára 2018 ich vystrieda ďalšia rotácia.
Vojenskí policajti plnia úlohy zásahového tímu, na ktoré sa v rámci výcviku pripravovali viac ako rok. Cieľom operácie je zastaviť, respektíve obmedziť pašovanie ľudí z afrických štátov do Európy v rámci súčasnej migračnej krízy a šírenia globálneho terorizmu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.