Kyjev 6. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Od začiatku roka spáchalo samovraždou už osem vojakov Vojenských síl Ukrajiny. Avšak, Ministerstvo obrany tieto informácie drží v tajnosti, oznamuje ukrajinské vydanie Vesti.
Ilustračné foto

Prvý prípad sa uskutočnil 17. januára v Dnepre. Držiac hliadku 20-ročný vojak spáchal samovraždu. Túto verziu potvrdzujú zábery videokamier. Žiadny odkaz sa nenašiel. Ďalší prípad je z 25. januára v Severodonecku – samovraždou spáchal 22-ročný vojak národnej armády strážiaci budovu súdu.
V Žitomírskej oblasti 31. januára zahynul počas služby ďalší vojak. Vojenská prokuratúra skúma dve verzie jeho smrti: vražda alebo samovražda. Prvého februára v Ľvovskej oblasti v lese našli telo 26-ročného vojaka. Vyšetrovací výbor považuje jeho smrť za samovraždu.
Avšak príbuzní mŕtvych nie sú spokojní s tým, že sa prípady vyšetrujú ako samovraždy. Napríklad, 28. januára 19-ročný kadet Charkovskej národnej univerzity vojenského letectva Dmitrij Zobin nastúpil na hliadku, a o 3 hodiny jeho telo bolo nájdené so zraneniami, ktoré nie sú príznačné pre samovraždu. Rodičia zosnulého neveria verzii o samovražde.
Dimitrij mal plány do budúcnosti, chcel sa stať generálom, v deň svojho úmrtia navštívil kaderníctvo a kúpil zásobu potravín na tri dni. Jeho kolegovia kadeti, ktorí sa nachádzali v rovnakej budove, nepočuli nič podozrivé.
“V konaní je veľa nejasností, veď syn často rozprával, že na škole dôstojníci pijú alkohol a užívajú drogy. On s tým bojoval,” rozpráva otec zahynutého vojaka, Sergej. Pochybuje sa o pravosti listu na rozlúčku, ktorý údajne Dmitrij zanechal. Sergej napísal otvorený list so žiadosťou na vojenskú prokuratúru objasniť, kto a ako zavraždil jeho syna.
Na Ministerstve obrany Ukrajiny odmietli publikovať štatistiku podobných prípadov. “Nie ste prvý, kto požaduje tieto údaje, jedná sa však o tajnú informáciu, nemôžeme ju poskytnúť,” oznámili novinárom z tlačovej služby úradu.
Podľa bývalého vojenského prokurátora Anatólia Markeviča problém je v tom, že prípady smrti vojakov nevyšetruje polícia, ale vojenská prokuratúra. “Podľa skúsenosti z minulých rokov môžem povedať, že polícia skoro nevyšetruje prípady smrti vojakov – vykonáva vyšetrovanie nehľadiac na zvláštnosti života vo vojenskom kolektíve”.
Príčina vlny samovrážd vojakov tkvie v zlom lekárskom posúdení pri nábore do Vojenských síl Ukrajiny, je presvedčený Markevič.
Advokát Ivan Liberman spája skutočnosť s tým, že vojaci nie sú pripravení na vojenskú realitu.
“Často sa mladíci stávajú obeťami reklamy a filmov o vojakoch, podľa ktorých si sami seba predstavujú v krásnej uniforme. Avšak v skutočnosti sa stretávajú s drsnou realitou. Nie sú na to pripravení a cítia veľké sklamanie,” povedal pre Vesti.