Bratislava 29. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/KRT/AP)

Bezprostrednými príčinami testu rakety stredného doletu, ktorý v noci nadnes uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), môžu byť podľa riaditeľky Inštitútu ázijských štúdií Lucie Husenicovej predchádzajúce vyjadrenia juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona.
Na snímke zverejnenej severokórejskou vládou severokórejský vodca Kim Čong-un (uprostred) gestikuluje na mieste štartu medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-14 na neznámom mieste v Severnej Kórei

“Juhokórejský prezident vo svojom prejave (17.8.) stanovil tzv. červenú čiaru (red line) vo vzťahu k severokórejskému jadrovému a raketovému programu. Je ňou dokončenie vývoja medzikontinentálnej balistickej rakety vyzbrojenej jadrovou náložou. Táto hranica je však diskutabilná, keďže americké tajné služby priniesli správu, že KĽDR má túto schopnosť, a teda umiestniť miniaturizovanú nálož do hlavice rakety – táto správa však nebola potvrdená,” uviedla pre TASR Husenicová.
Minister Tillerson sa počas uplynulého víkendu podľa analytičky vyjadril, že zastavenie raketových testov po prijatí poslednej rezolúcie vníma ako signál pre zmierňovanie napätia a otvorenie možnosti rokovaní v budúcnosti. Zároveň ale dodal, že cieľom je zastavenie severokórejského jadrového programu, čo ale KĽDR dlhodobo odmieta.
Podľa analytičky je pravdepodobné, že ako Rusko, tak i Čína upozornia na to, že je potrebné test vnímať v kontexte prebiehajúcich cvičení, ktorých nekonanie oba štáty navrhovali ako protiváhu za zastavenie severokórejských raketových testov. Možné sú podľa nej i diskusie o potrebe posilnenia protiraketovej obrany ako v Japonsku, tak i v Južnej Kórei. “Vojenské riešenie je však stále nepravdepodobné,” dodala.
Test odsúdilo aj Slovensko
Test balistickej strely odsúdilo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.
“Slovenská republika odsudzuje aktivity KĽDR, ktoré majú potenciál narušiť regionálnu stabilitu a medzinárodný mier a zároveň vyzýva Pchjongjang na uskutočnenie krokov smerujúcich k budovaniu dôvery a konštruktívnemu dialógu s medzinárodným spoločenstvom,” zdôraznilo ministerstvo vo vyhlásení.
“Fakt, že raketa preletela ponad japonským ostrovom Hokkaido je nielen prejavom arogancie, ale aj zbytočným hazardovaním so životmi japonského civilného obyvateľstva, ako aj bezprecedentná, neakceptovateľná a závažná hrozba pre bezpečnosť leteckej a námornej civilnej dopravy,” uviedol rezort.
Severokórejský režim si podľa rezortu naďalej volí cestu provokácií a zastrašovania, namiesto prejavov dobrej vôle a ústretových krokov, ktoré by mali pozitívny dopad na dôveryhodnosť a medzinárodný kredit krajiny.
Zároveň zdôrazňuje, že pokračujúce raketové skúšky a nerešpektovanie medzinárodných záväzkov zo strany KĽDR výrazným spôsobom sabotujú snahy o znižovanie napätia na Kórejskom polostrove.