Luhansk/Doneck 22. decembra 2016 (HSP/zveda/Foto:TASR/AP-Alexander Ermochenko)

Portál zvezda sa venoval neúspešnému pokusu ukrajinskej 54 brigády o prielom v oblasti Debalceva 

V Luhansku ukázali telá mŕtvych ukrajinských vojakov, ktorí zahynuli pri poslednom útoku Ukrajincov v oblasti Debaľceva. Zábery natočil korešpodent telekanála “Zvezda” na prednej frontovej línii, kde sa odohrali boje medzi vojakmi Luhanska a Donecka a Ukrajincami.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Podľa zranení, ich bolo ešte možné zachrániť. Napriek tomu ich ukrajinské velenie nechalo na bojisku. Takéto ukrajinské útoky sú nezmyselné a takto dopadne každý, kto príde so zbraňou na našu zem” infomoval Oleg Anaščenko, veliteľ Národnej milície Luhanska.

Luhanský veliteľ, major Andrej Maročko informoval, že Ukrajinci stratili počas útoku pod Debalcevom 40 vojakov a okolo 50 vojakov utrpelo zranenia, ktoré ich vyradili z boja. Vojaci patrili 54 brigáde a 59 brigáde “Kyjevská Rus”.

Oficiálne ukrajinské velenie hovorí len o 6 mŕtvych vojakoch a 19 ranených. Kyjev skrýva reálne straty a z ukrajinskej strany sa nikto na predstaviteľov Donecka i Luhanska neobrátil so žiadosťou o vydanie tiel mŕtvych vojakov.

Informácie o stratách sa však šíria napriek všetkým snahám kyjevskej vlády. Rodinní príslušníci a priatelia totiž pomerne často telefonujú svojím blízkym, slúžiacim v ukrajinských jednotkách na fronte. Často sa im stáva, že telefón zdvihne niekto iný, alebo ho nezdvihne nikto, takže rodinní príslušníci vedia oveľa skôr, ako ich upovedomia ukrajinské orgány, že ich rodinný člen, alebo priateľ slúžiaci v ukrajinskej armáde zahynul.

Tu si môžete pozrieť video k článku (video 18+) :