Bratislava 26. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavol Ďurčo)

Pomník by mal byť vybudovaný na vrchu Háj – Nicovô pri Liptovskom Mikuláši

Rezort obrany chce v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš vybudovať pomník venovaný pamiatke vojakov, ktorí zahynuli v zahraničných misiách a operáciách v novodobých dejinách Ozbrojených síl SR. Zámer potvrdili podpisom memoranda o spolupráci. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Ilustračné foto

Pomník by mal byť vybudovaný na vrchu Háj – Nicovô pri Liptovskom Mikuláši. Budú na ňom mená 57 vojakov, ktorí pôsobili v Kosove, Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, bývalej Juhoslávii, Afganistane, Iraku, Eritrei a na Cypre, no domov za svojimi blízkymi sa viac nevrátili. Takéto pietne miesto na Slovensku doteraz absentovalo a rezort obrany považuje jeho vybudovanie za prejav úcty k vojakom, ktorí aj za hranicami Slovenska pomáhali ľuďom v núdzi a prispievali k udržiavaniu mieru.

V spoločnom memorande sa mesto zaviazalo k majetkovo-právnemu vysporiadaniu pozemku, jeho prenájmu alebo predaju za symbolickú cenu a taktiež má na starosti vyhotovenie projektovej dokumentácie a zabezpečenie stavebného povolenia. Ministerstvo obrany bude samotné zhotovenie a prevádzkovanie pomníka financovať, na čo plánuje vyčleniť približne 30.000 eur.

Pri výbere lokality bralo ministerstvo obrany ohľad aj na to, že Liptovský Mikuláš je mesto s bohatou vojenskou tradíciou a zároveň je sídlom Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, ktorá na vojenský život pripravila už tisíce dôstojníkov.

V súčasnosti sa zriaďuje komisia zo zástupcov organizačných zložiek rezortu obrany, vrátane zástupcov Vojenského historického ústavu a mesta Liptovský Mikuláš. Ich úlohou bude vypracovanie ideového námetu pomníka, posúdenie jeho umiestnenia, architektonického návrhu, ako aj historických súvislostí. Slávnostné odhalenie je naplánované na budúci rok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.