Rijád 29. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Achmad Ibrahim)
 
Skupina údajne stojaca za vraždou saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího je vyšetrovaná a vraj má byť aj súdená v Saudskej Arábii. Na bezpečnostnej konferencii v Mana to v sobotu povedal saudskoarabský minister zahraničia Adil Džubajr (Adel al-Jubeir). O situácii informuje server Hurriyet

Na snímke minister zahraničia Saudskej Arábie Adel al-Jubeir

Novinár Chášukdží bol podľa správ médií zabitý 2. októbra na konzuláte svojej krajiny v Istanbule. Tureckí predstavitelia teraz požadujú, aby Saudská Arábia vydala podozrivé osoby na súdny proces do Turecka.
Minister zahraničných vecí Saudskej Arábia Džubajr vyhlásil, že vyšetrovanie si vyžiada čas a obvinení muži budú súdení v Saudskej Arábii. Turecko od začiatku hovorí o tom, že k vražde novinára vydal príkaz niekto z najvyšších saudskoarabských kruhov a chce po Saudskej Arábii, aby vydala mužov, pretože k vražde došlo na území Turecka.
Nové informácie zverejnené v tureckých médiách ešte naznačujú brutalitu, s akou bola spáchaná poprava novinára. Súkromná televízia A Haber zverejnila rozhovor s tureckým vodičom, ktorý mal útočníkov v Istanbule prevážať. “Asi o 3:20 pristálo deväť ľudí. Najali si tri naše autá. Medzi tromi ľuďmi vo vozidle, ktoré som riadil ja, bol aj ich šéf Mahír Abdalazíz Matríb. Chceli, aby som ich odviezol do hotela, a potom bol späť okolo 8:00, aby som ich odviezol na konzulát,” uviedol vodič tureckým médiám podľa serveru Hurriyet.
Médiá v Turecku pripomínajú, že spomínaný Mahír Abdalazíz Matríb bol často videný s korunným princom Saudskej Arábie Muhammadom bin Salmanom. Agentúra Reuters ho považuje za vysoko postaveného spravodajského dôstojníka a člena princovho bezpečnostného tímu. Aj americký denník The New York Times uvádza, že najmenej deväť ľudí z pätnástich identifikovaných sú pracovníci saudskoarabskej tajnej služby, armády alebo ministerstiev, píše Echo24.cz.
“Pamätám si, že som pred konzulátom videl Chášukdžího tureckú nevestu, pretože tam čakala rovnako dlho ako ja. Počas tej doby bezpečnostní pracovníci konzulátu odmietli komukoľvek vstup, povedali, že vo vnútri je inšpekcia. Chášukdží nevyšiel von a člen saudskej skupiny ma zavolal po dvoch hodinách, aby som ich odviezol späť do hotela. Pýtali sa ma, kde by sa najedli, a ja som ich vzal do reštaurácie Döner. Boli rozradostnení. V aute fajčili a pili alkohol,” dodal vodič.
Saudskoarabský minister zahraničia na tlačovej konferencii minulý týždeň povedal, že vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom sú “neotrasiteľné” aj v čase “mediálnej hystérie” rozpútanej kvôli vražde Chášukdžího. “Táto záležitosť sa zmenila v hystériu,” povedal Džubajrá. Ľudia podľa neho pripísali istú vinu Saudskej Arábii skôr, než skončilo vyšetrovanie. Kráľovstva podľa neho dalo jasne najavo, že tí, ktorí sú za čin zodpovední, tiež zodpovednosť ponesú.
Na otázku, či sú informácie, že s vraždou má niečo spoločné niekto z ľudí blízkych vláde, minister Džubajr odpovedal, že Saudská Arábie je monarchiou, ktorá nemá klasickú vládu. Uviedol v rozhovore pre Fox News.
Americký minister obrany James Mattis médiám povedal, že vražda podkopáva stabilitu regiónu. Vyhol sa ale komentáru o vine Saudskej Arábie. Podľa Džubajrá vedie administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa “racionálnu a realistickú” zahraničnú politiku, ktorú môžu podporiť všetky arabské krajiny oblasti Perzského zálivu.
V prípade Chášukdžího Rijád niekoľkokrát zmenil výpovede. Pôvodne tvrdil, že Chášukdží z úradu v zdraví odišiel, potom ale priznal, že bol zabitý. Išlo vraj o nešťastnú náhodu pri súboji. Nakoniec saudský prokurátor oznámil, že išlo o vopred naplánovaný čin.
Turecko od začiatku hovorí o vražde a chce, aby bolo komando, ktoré bolo zadržané v Saudskej Arábii, vydané na súd do Turecka. Doteraz sa ale nenašlo telo a nevie sa ani, kto dal k vražde príkaz.
 

 
 
Príspevok Vodič, ktorý viezol podozrivých z vraždy Chášukdžiho, sa rozrozprával: Útočníci po incidente bujaro oslavovali zobrazený najskôr Hlavné správy.