Innsbruck 21. marca 2018 (HSP/Foto: TASR- František Iván)
 
Istý Tirolčan by mal zaplatiť pokutu 160 eur za príspevok na Facebooku, kde opísal policajných dôstojníkov ako “šmolkov”, uviedol policajný hovorca pre agentúru APA podľa miestnych novín  Südtirol News

Ilustračné foto

Tirolčan “porušil verejnú slušnosť tým, že hanobil dvoch policajtov,” uvádza sa v trestnom rozhodnutí.
Muž totiž cez Facebook chcel varovať pred policajným radarom, no použil slová, ktoré sa v tomto prípade príliš nehodili. Napísal , že “v smere na Innsbruck stoja dvaja šmolkovia s radarom”, čo zopakoval aj o niekoľko hodín neskôr.
Správu si prečítalo aj policajné oddelenie, ktoré ju vyhodnotilo ako “opakované hanobenie” kvôli pomenovaniu policajných dôstojníkov ako “šmolkov” (“Schlümpfe”), ako bývajú v Rakúsku familiárne označovaní. Pokuta vo výške 80 eur bola tak vyrúbená dvakrát za opakované pomenovanie, teda spolu 160 eur.
Muž však podľa novín Tiroler Tageszeitung nechce pokutu zaplatiť, pretože pomenovanie “šmolkovia” neznamená preňho nejaké hanlivé slovo, ale skôr neškodné vtipné označenie policajtov. Pokutu 160 eur berie ako príliš tvrdý trest a prejavil záujem pohovoriť si o tom s úradníkmi policajného oddelenia v Innsbrucku.
 
Príspevok Vodič dostal pokutu, lebo policajtov familiárne pomenoval “šmolkovia” zobrazený najskôr Hlavné správy.