Soul/Pchjongjang 1. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)
 
Severokórejský vodca Kim Čong-un a jeho manželka Ri Sol-džu si v nedeľu pozreli historické vystúpenie juhokórejskej umeleckej skupiny v Pchjongjangu v KĽDR. Informovala o tom tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo kultúry.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Stalo sa tak v období otepľovania vzťahov medzi oboma znepriatelenými krajinami, medzi ktorými vládlo viac ako rok zvýšené napätie, spôsobené jadrovým programom Severnej Kórey.
Ako je známe, juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sa 27. apríla stretnú v tzv. Mierovom dome na južnej strane hranice v Pchanmundžome v pohraničnej demilitarizovanej zóne. Kim Čong-un sa má v máji na summite stretnúť aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Vodca s manželkou boli prítomní na koncerte 160-členného juhokórejského umeleckého súboru vo Veľkom divadle vo východnom Pchjongjangu, ktoré má 2500 sedadiel. V súbore bolo 11 hudobníkov juhokórejského popu, vrátane dievčenskej skupiny Red Velvet a mužských i ženských sólistov.
Spoločne s nimi cestovali zástupcovia juhokórejských médií, ako aj tím pripravený ponúknuť publiku ukážky z bojového umenia a športu taekwondo.
Kim Čong-un sa stal vôbec prvým vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ktorý si prišiel osobne pozrieť vystúpenie nejakej juhokórejskej umeleckej skupiny. Vodca počas kultúrneho podujatia tlieskal a po vystúpení si podával ruku s juhokórejskými účinkujúcimi a pózoval s nimi pre spoločnú fotografiu.
Koncerty juhokórejských hostí sa v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjang uskutočňujú prvý raz po 13 rokoch – okrem nedele 1. apríla bude ďalší v utorok 3. apríla.
Vodcova prítomnosť sa očakávala, keďže aj juhokórejský prezident Mun Če-in si vo februári v Soule pozrel vystúpenie 130-členného severokórejského orchestra, ktoré sa uskutočnilo v rámci zimných olympijských hier v Južnej Kórei.
V nedeľnej tlačovej správe sa uvádzalo, že juhokórejské vystúpenie si pozrela aj mladšia sestra vodcu KĽDR Kim Jo-džong a formálna hlava štátu Kim Jong-nam.
Vodcova sestra Kim Jo-džong sa stala prvým členom vládnucej dynastie z KĽDR, ktorý navštívil susednú Južnú Kóreu od konca kórejskej vojny z rokov 1950-1953, pripomenula tlačová agentúra AP.
Vodca KĽDR tvrdí, že obe Kórey by mali častejšie organizovať kultúrne vystúpenia. Naznačil, že ďalšie podujatie by sa mohlo konať v juhokórejskej metropole Soul niekedy na jeseň.
 
Príspevok Vodca Kim Čong-un s manželkou prišli na vystúpenie juhokórejských umelcov zobrazený najskôr Hlavné správy.