Pchjongjang/Soul 23. februára 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)
 
Vlak so severokórejským vodcom Kim Čong-unom opustil v sobotu metropolu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Pchjongjang. Smeruje do vietnamského hlavného mesta Hanoj, kde by sa mal Kim v dňoch  27. a 28. februára stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a absolvovať oficiálnu návštevu Vietnamu

Severokórejský líder Kim Čong-un máva z vlaku na železničnej stanici v Pekingu

Vlak s Kim Čong-unom vypravili z Pchjongjangu okolo 17.00 h miestneho času (09.00 h SEČ) s tým, že do Vietnamu bude severokórejský vodca cestovať cez Čínu a do Hanoja by mal pricestovať dva dni pred summitom s Trumpom. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na bližšie nešpecifikovaný severokórejský diplomatický zdroj.
Severokórejské médiá zatiaľ o Kimovej oficiálnej návšteve Vietnamu ani o plánovanom stretnutí s Trumpom neinformovali, uviedla agentúra Jonhap.
Takmer 4500 kilometrov dlhá cesta z Pchjongjangu do Hanoja, vedúca cez Peking a Lang Son, môže trvať osobným vlakom okolo 60 hodín.
Budúcotýždňové stretnutie bude nasledovať po historickom summite Trumpa a Kima, ktorý sa uskutočnil vlani v júni v Singapure. Išlo o prvé stretnutie lídrov USA a Severnej Kórey, ktoré sú fakticky stále vo vojne.
Kim Čong-un pricestoval na summit do Singapuru lietadlom požičaným od Pekingu. Do Číny obvykle cestuje v obrnenom vlaku.
 
Príspevok Vodca Kim Čong-un odcestoval vlakom do Vietnamu zobrazený najskôr Hlavné správy.