Arbíl 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Prezident irackého autonómneho regiónu Kurdistan, Masúd Barzání, dnes vyhlásil, že irackí Kurdi chcú mať “vynikajúce” vzťahy so susedmi. Vyjadril sa tak deň pred tým, ako bude Kurdistan hlasovať v spornom referende o nezávislosti
Na snímke prezident kurdského regiónu Masúd Barzání

“Naše posolstvo susedom: Tešíme sa na vynikajúce vzťahy s nimi,” uviedol Barzání na tlačovej konferencii.
“Nikdy sme neboli prvkom nestability, budeme dodržiavať celé medzinárodné právo týkajúce sa hraníc,” dodal prezident irackého Kurdistanu.
Susedia Iraku, predovšetkým Turecko a Irán, sa stavajú proti referendu o nezávislosti Kurdistanu, pretože sa obávajú, že povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie.
USA tiež vyzvali Kurdistan, aby odvolal referendum pre obavy z vyvolania regionálnych nepokojov. Washington sa tiež obáva, že ľudové hlasovanie odvráti pozornosť od súčasných bojov proti extrémistom z militantnej organizácie Islamský štát (IS) v Iraku a v Sýrii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.