Berlín 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/militant photo via AP video)

Vodca teroristickej siete al-Káida oznámil úmrtie Nemca, ktorý údajne pomáhal páchateľom teroristických útokov v USA z 11. septembra 2001.
Na snímke vodca teroristickej siete al-Káida Ajman Zawáhirí

V audionahrávke z 2. augusta, o ktorej zverejnení na internete informovala dnes agentúra AP, Ajman Zawáhirí identifikuje tohto muža ako Zuhajra Maghribího, pracujúceho pre mediálne krídlo al-Káidy (as-Saháb). Hovorí o ňom ako o “mučeníkovi” a jednom z viacerých, ktorí “obetovali svoje životy”, neuvádza však podrobnosti o tom, kedy a ako zomrel.
Maghribí je známou prezývkou Saída Bahadžího, Nemca s marockými koreňmi, o ktorom sa predpokladá, že poskytoval logistickú podporu únosom lietadiel použitých pri útokoch z 11. septembra 2001. Tí mali v danom období základňu v Hamburgu.
Krátko po útokoch na newyorské Svetové obchodné centrum a Pentagón pri Washingtone vydali nemecké orgány medzinárodný zatykač na Bahadžího. Pakistanská armáda našla jeho nemecký cestovný pas, keď sa v roku 2009 prebojovala do jednej z pevností Talibanu pri hranici s Afganistanom. Nájdený doklad obsahoval turistické vízum pre Pakistan a pečiatku, ktorá naznačovala, že pricestoval ešte 4. septembra 2001 do mesta Karáči.
Pravosť novozverejnenej nahrávky nebolo možné nezávisle overiť, podľa AP však zodpovedá predošlým odkazom vodcu al-Káidy. Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nechcela dnes túto záležitosť komentovať s odvolaním sa na svoju politiku.
V sankčnom zozname zverejnenom Bezpečnostnou radou OSN sa nachádza poznámka, že Bahadží údajne zahynul “v septembri 2013 v afgansko-pakistanskej pohraničnej oblasti”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.