Bratislava 24. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR – Dano Veselský / TASR – Martin Baumann)

Bývalý minister Daniel Lipšic spôsobil minulý rok dopravnú nehodu s následkom smrti, keď zrazil na prechode chodca. Porušil pritom dve dôležité povinnosti. Mal neprimeranú rýchlosť a chodca zrazil na prechode. Dopravná nehoda s dvojitým porušením dôležitej povinnosti s následkom smrti je obvykle trestaná nepodmienečným trestom, pokiaľ sa nevyskytnú nejaké výnimočné okolnosti. Tie v tomto prípade nenastali, napriek tomu bol Lipšicovi udelený len podmienečný trest a generálny prokurátor nepodal odpor. Pritom v iných prípadoch, v ktorých ani nie sú smrteľné následky, sa generálny prokurátor odvoláva a ministerstvo spravodlivosti podáva mimoriadne dovolania.
Na snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská odpovedá na otázky novinárov po 74. schôdzi vlády v Bratislave 18. októbra 2017.

Podľa sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, pokiaľ nechce Žitňanská vyzerať, že praktizuje selektívnu spravodlivosť, mala by podať proti Lipšicovmu podmienečnému trestu dovolanie.
“Pripomeniem, že keď bola v rokoch 2010-2012 ministerka spravodlivosti, tak podala pri jednej dopravnej nehode dovolanie proti upusteniu od potrestania pre ženu, ktorá spôsobila dopravnú nehodu, aj keď nemala porušenie dôležitej povinnosti a došlo len k ujme na zdraví ani nie s mesačnou práceneschopnosťou. Táto žena nemala peniaze na zaplatenie škody 113 eur, lebo stratila zamestnanie v dôsledku depresii so spôsobenej ujmy na zdraví poškodenému a žila s 9-ročnou dcérou len zo sociálnych dávok. A za nevyplatenie tejto sumy dávala Žitňanská na ňu dovolanie, že nesplnila podmienku účinnej ľútosti,” vyjadruje sa Harabin.
Na snímke poslanec NR SR Daniel Lipšic (OĽaNO- NOVA)

Senát Najvyššieho súdu Žitňanskej dovolanie zamietol s odôvodnením, že jej právny výklad, že neboli naplnené podmienky ľútosti, je skôr cynický ako právny.
V odôvodnení sa píše:
Senát Najvyššieho súdu Žitňanskej dovolanie zamietol s odôvodnením, že jej právny výklad, že neboli naplnené podmienky ľútosti je skôr cynický ako právny.

Podľa Harabina, pokiaľ Žitňanská nepodá dovolanie proti Lipšicovi, tak to bude znamenať, že uplatňuje dvojitý meter  prístupu k spravodlivosti. Jedna spravodlivosť pre bohatých a iná spravodlivosť pre chudobných: “Proti Lipšicovi zatiaľ nepodala dovolanie a proti chudobnej chuderke, ktorá nemala čo dať dieťaťu jesť a nemala z čoho zaplatiť 113 eur, tam iniciatívne podávala.”
“Čižnár tiež tým, že nepodal odpor voči Lipšicovmu  trestu, dáva  ostatným agresívnym vodičom signál na zníženie disciplíny a zvýšeniu bezohľadnosti a arogancie v cestnej premávke,” dodáva Harabin.
Podľa Harabina nie je vylúčené, že Lipšic je agentom polície a aj preto sa Čižnár možno voči jeho podmienečnému odsúdeniu neodvolal. Nasvedčovať tomu majú aj jeho neobvykle a až doslova neštandardné aktivity v kauze vraždy právnika Valka, v ktorej  mediálne kričí, že on zastupuje lupiča ako svedka vraždy a ten druhý lupič je určite vrah.  Lipšic s políciou a prokurátorom zámerne produkujú spoločnú mediálnu nátlakovú hru na sudcov, ktorí budú o tom rozhodovať. Ide o zjavné obchodovanie a kupčenie s kriminálnikmi a vrahmi. Viac TU.