Westport 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Pixabay)
 

Od poslednej veľkej finančnej krízy uplynulo desať rokov a svet sa pripravuje na novú väčšiu krízu. Bude to oveľa horšie, uvádza Peter Schiff, prezident maklérskej firmy Euro Pacific Capital.

Ilustračné foto

„Banky, ktoré boli „too big to fail” (príliš veľké, než aby mohli jednoducho skolabovať — red.)”, sú teraz ešte väčšie než kedykoľvek predtým, a sú viac vystavené rastúcim hodnoteniam a recesii. Takže systémové riziká pre ekonomiku sú teraz väčšie, než boli v roku 2008,” uviedol Schiff.
Týmto bankám by malo byť dovolené skolabovať ešte pred desiatimi rokmi, domnieva sa ekonóm.
„Morálny hazard je spojený s tým, že vláda urobila chybu, keď zachránila banky, ktoré sa vtedy mali zrútiť. Bohužiaľ sa nepoučili z poslednej krízy. Zopakovali sme a zväčšili všetky chyby, ktoré spôsobili poslednú krízu, a zaistili sme tým spôsobom to, že ďalšia kríza bude oveľa horšia,” zdôraznil Schiff.
Podľa investora sa všetky problémy, ktoré spôsobili finančnú krízu v roku 2008, ešte zväčšili.
„Ešte horšia menová a fiškálna politika od poslednej krízy zaručuje, že ďalšia kríza bude oveľa horšia. Kríza bude podobná v tom, že vláda bude príčinou, všetci budú prekvapení a kapitalizmus bude obetným baránkom, ale bude to veľmi odlišné, pretože bude oveľa horšie,” podtrhol Schiff.
Podľa ekonóma, zatiaľčo kríza v roku 2008 sa sústredila na hypotekárny dlh, rast dolára a pokles zlata, nová kríza sa bude týkať dlhu amerického ministerstva financií.
„Štátny dlh bude ústredným bodom budúcej krízy, dolár sa zrúti a ceny zlata stúpnu. Následná recesia bude oveľa horšia, keďže aj spotrebiteľské ceny budú prudko stúpať,” uviedol expert.

Príspevok Vôbec sa nepoučili, tvrdí ekonóm. Ďalšia kríza so zrútením doláru bude oveľa horšia zobrazený najskôr Hlavné správy.