Tel Aviv/Jeruzalem 8. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mahmoud Illean)

Štyria ľudia zahynuli a najmenej 15 ich bolo zranených, keď dnes vo východnom Jeruzaleme nákladné auto vrazilo do skupiny chodcov. Polícia tento čin označila za teroristický útok. Dodala, že “terorista bol neutralizovaný”. Hamas sa k činu vyjadrila pochvalne

Izraelskí policajti vyššetrujú na mieste, kde nákladné auto vrazilo do ľudí v Jeruzaleme 8. januára 2017Izraelskí policajti vyššetrujú na mieste, kde nákladné auto vrazilo do ľudí v Jeruzaleme 8. januára 2017

Incident sa odohral vo východnom Jeruzaleme, v blízkosti obľúbenej promenády s výhľadom na Staré mesto.

Podľa polície vodič náhle stočil nákladné auto k skupine izraelských vojakov, ktorí práve vystupovali z autobusu. Auto, ktoré vrazilo do chodcov, malo izraelské evidenčné číslo, ako informoval server Ynetnews.

Obeťami sa stali tri ženy a jeden muž, všetci vo veku okolo 20 rokov. Jedna osoba bola pri útoku zranená ťažko. Zranenia ďalších štyroch ľudí sú stredne ťažké. Desať ľudí utrpelo ľahšie zranenia, informoval izraelský server Ynetnews.

Izraelský denník Jediot achronot na svojej webovej stránke zverejnil videozáznam útoku, z ktorého vyplýva, že vodič kamiónu vo veľkej rýchlosti zámerne zišiel z cesty a narazil do skupiny ľudí – vojakov, práve vystupujúcich z autobusu. Následne sa auto na priľahlej ceste niekoľkokrát otočilo okolo svojej osi a potom ešte raz zacúvalo na miesto, kde po prvom nájazde zostali ležať mŕtvi a zranení.

Podľa izraelskej polície ho šoféroval Palestínčan Fadi Kanabir, ktorý bol pred časom prepustený z väznice a pochádzal zo susedného predmestia Džabal Mukabir. Tá susedí so štvrťou Armon ha-Naciv (známou aj ako Talpijot Mizrach – Východný Talpijot), kde sa odohral dnešný útok.

Nemenované izraelské policajné zdroje pripustili, že útočníka k jeho činu mohol inšpirovať nedávny útok na vianočný trh v Berlíne, kde prišla o život i jedna Izraelčanka.

Dnešný útok patrí k najzávažnejším vo viac ako rok trvajúcej vlne násilností, v ktorej Palestínčania na Izraelčanov útočia zo strelných zbraní, nožmi či zámerným vrazením autom do skupiny ľudí. Dnešný incident je po troch mesiacoch prvým, ktorý si vyžiadal aj obete z izraelských radov.

K zodpovednosti za útok, ktorý Izrael označil za teroristický, sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Hamas schvaľuje útok autom na skupinu izraelských vojakov

Palestínske hnutie Hamas sa dnes pochvalne vyjadrilo o útoku, ktorý sa odohral dnes dopoludnia vo východnom Jeruzaleme, kde nákladné auto vrazilo do skupiny ľudí, pričom najmenej štyroch z nich usmrtilo. Hamas sa však nepriznal k zodpovednosti za tento čin.

Hovorca Hamasu označil dnešný útok za “hrdinský” a povzbudzoval aj iných Palestínčanov, aby konali podobne a “vystupňovali svoj odpor” voči Izraelu. Podľa hovorcu dnešný útok svedčí o tom, že vlna palestínskych násilností sa neskončila, aj keď v poslednom období utíchla. Spresnil, že táto forma odporu voči Izraelu môže utíchnuť, zmierniť sa, ale “nikdy sa neskončí”.

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že hnutie Hamas, ktoré spravuje palestínske pásmo Gazy, volá po zničení Izraela.