Praha 9. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Favoritom volieb do Európskeho parlamentu (EP) je v Českej republike vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša. S odvolaním sa na volebný model spoločnosti Media o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz

Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš

Za hnutím ANO nasledujú s veľkým odstupom strany ODS a Piráti. Poradie strán na ďalších miestach by sa podľa prieskumnej spoločnosti malo odvíjať od volebnej účasti. Tá pri posledných voľbách v roku 2014 dosiahla v ČR 18,2 percenta.

Citovaný model pracoval s volebnou účasťou v rozmedzí 15-35 percent. Pri najnižšej účasti by sa zisk ANO pohyboval okolo 22 percent, zatiaľ čo s rastúcou účasťou by narástol až k 25 percentám.

“S klesajúcou účasťou by sa zvyšoval pravdepodobný zisk ODS (z 13 na viac ako 14 percent). Najmä by sa však zvyšoval zisk koalície TOP 09, STAN a Zelených (z hodnôt okolo osem percent na viac ako 11 percent) a KDU-ČSL (zo siedmich percent na viac ako osem percent). Tieto strany majú totiž viac angažovaných voličov, ktorí v malej účasti začínajú hrať veľkú rolu,” vysvetlila agentúra.

Prieskum sa uskutočnil od 16. marca do 3. mája a zapojilo sa do neho 2144 respondentov.

Voľby do europarlamentu sa v členských krajinách Únie konajú 23.-26. mája.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj