Viedeň 11. augusta 2017 (TK KBS/HSP/Foto:TASR/AP)

Vo Viedni v utorok požehnali základný kameň novostavby Domova pre utečencov. Určený bude pre maloletých utečencov bez sprievodu (UMF)
Sýrski utečenci prekračujú hranice v tureckom meste YumurtalikIlustračné foto

Iniciatívu realizujú Saleziáni v rámci pomoci pre utečencov. Azylový dom „Abrahám“, je novostavba, v ktorej má do budúcna dostať bývanie 30 maloletých utečencov bez sprievodu. Už existujúci Domov pre utečencov na adrese Don Bosco Gasse 14, ktorý je rovnako pomenovaný, sa bude využívať aj naďalej, konkrétne plány však zatiaľ nie sú známe, povedala riaditeľka Diela pomoci pre utečencov Eva Kernová pre Kathpress.
Dvojposchodová novostavba vyrastá na Oldenburggase, v bezprostrednej blízkosti starého bytového domu „Abraham“, ktorý takmer po 15. rokoch využívania ako domov pre maloletých utečencov bez sprievodu už doslúžil. Náklady na novostavbu sú vyčíslené asi na 1,5 milióna eur. Šesť plánovaných bytových jednotiek tvoria dvoj- a trojizbové byty, so spoločnou kuchyňou a sanitou pre 5 osôb. Výkopy sa začali v apríli 2017, o rok neskôr má byť stavba dokončená.
Budúci obyvatelia bytov budú mladí ľudia vo veku 14 až 18 rokov a to najmä zo Somálska, Afganistanu a Sýrie. Dielo pomoci pre utečencov sa snaží, aby mali mladí pevný denný režim. „Budú sa zúčastňovať aj na vzdelávacom programe,” hovorí Kernová. A aj v tomto smere bude o mládež postarané, napríklad v centre mládeže „Come in“, kde sa môžu stretnúť s mladými Rakúšanmi. „Ide nám o to, aby ich mladí nechali na pokoji a nedávali im nálepku utečenec,” dodáva Kernová.
Pre každého mladého človeka, ktorý dovŕši vek 18 rokov a tým pádom už nespadá pod opateru pre UMF, zriadilo Dielo pomoci pre utečencov miesta, kde bude o nich postarané, v Dolnom Rakúsku ich bude šesť, ďalšie sa plánujú vo Viedni

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.