Viedeň 8. marca 2018 (HSP/RT/Foto:TASR-Ronald Zak)

Štyria ľudia boli vážne zranení počas dvoch samostatných útokov v utorok večer v rakúskom hlavnom meste Viedeň. Minimálne jeden z útočníkov, ktorých motívy zatiaľ nie sú známe, je stále na úteku.
Vyšetrovateľ rakúskej polície skúma miesto činu jedného z útokov vo Viedni 7. mačrca 2018

Prvý incident sa uskutočnil v blízkosti slávneho praterského parku okolo 19:45 miestneho času, keď útočník náhle napadol trojčlennú rodinu vreckovým nožom pred japonskou reštauráciou na ulici Praterstrasse. Obeťami boli manželský pár a ich dospievajúca dcéra.
“Muž napadol rodinu – otca, matku a ich 17-ročnú dcéru – nožom. Tí ľudia boli vážne zranení a ich životy sú v ohrození,” povedal policajný hovorca pre agentúru Reuters.
Útočník bol agresívny a na ľudí podľa svedkov kričal. “Zdalo sa, že to bol psychicky narušený človek,” povedala Silvie Franke pre rakúske noviny Kurier.
Po útoku na rakúsku rodinu páchateľ okamžite utiekol z miesta činu, ďalej však kričal na okoloidúcich ľudí a ohrozoval ich nožom. Polícia okamžite nasadila niekoľko hliadok a vozidiel a taktiež jednotku špeciálneho určenia na sledovanie podozrivého. V priebehu pátrania po mužovi sa v okolí objavil ďalší prípad bodnutia.
“O pol hodinu neskôr došlo k ďalšiemu útoku… v Pratersterne,” ​​povedal hovorca polície. “Tu bola ďalšia osoba vážne zranená a aj jej život je v ohrození.”
Zatiaľ čo polícia pokračuje v skúmaní možného prepojenia medzi týmito dvoma incidentmi, správy miestnych médií naznačujú, že druhý incident bol dôsledkom sporu medzi dvoma mladými Afgancami pred stánkom s potravinami a údajne tento incident nesúvisel s prvým pobodaním mladej rodiny. Polícia na Twitteri potvrdila “zatknutie” druhého útočníka a uviedla, že prípadné spojenie s predchádzajúcim útokom je “predmetom vyšetrovania”. “Nevieme, do akej miery je tu spojenie a akýkoľvek motív zostáva nejasný,” poznamenal hovorca mestskej polície.
Hľadanie páchateľa prvého útoku je v plnom prúde. Pátranie je však komplikované skutočnosťou, že polícia v súvislosti s útočníkom sa zatiaľ nevie “absolútne nič”. “Vieme, že hľadáme muža,” povedala polícia. Motív útoku je v súčasnosti neznámy.
Viedeň nezažila smrteľné útoky islamistických militantov, aké sa odohrali v Paríži, Berlíne či Bruseli od roku 2015, poznamenala agentúra Reuters.