Svet 20. októbra 2017 (HSP/bb/Foto: screenshot YouTube)

Televízia BBC vyprodukovala a odvysielala video transmodelky Munroe Bergdorfovej, v ktorom označuje bielych ľudí ako inherentne rasistických a ako “najviac násilnícku a utláčajúcu silu na zemi”

Na snímke trans-modelka Munroe Bergdorfová

Bergdorfová po tom, čo bola prepustená spoločnosťou L´Oreal kvôli podobným rasistickým komentárom, prehovorila v programe BBC This Week 12. októbra.

“Čo je moderná Británia za krajinu? Bez pochýb je krajinou, ktorá si o sebe rada myslí, že je inkluzívna, ale to záleží od toho, na ktorej strane stojíte,” sťažuje sa Bergdorfová. “Podľa mňa ako transgender rasovo zmiešanú osobu žijeme v hlboko rasistickej spoločnosti.

“Čo iné by sme mali očakávať od krajiny, ktorá postavila svoje základy a úspech na zotročovaní nebielych ľudí?” pokračovala. “Je to kontinuálny cyklus rasizmu, ktorý vysvetľuje situáciu, v ktorej sme. Prečo si Británia ctí ľudí, čo bojovali a zomreli vo vojne, ale nie vyliatu krv nebielych?”

Video

Avšak, v Británii existuje viacero pomníkov k pamiatke obetí otrokov a k oslave zrušenia otroctva. Najstarší je podľa Historic England Pomník v Stroud, Gloucestershire, postavený v roku 1834 Henrym Wyattom práve na pamiatku podpísania Zákona o zrušení otroctva v roku 1833.

Najnovší je zrejme pamätník z júna tohto roku, na pamiatku Sira Thomasa Fowella Buxtona, politika, ktorý neúnavne bojoval proti otroctvu.
Británia pravdepodobne urobila pre zrušenie otroctva viac ako iná krajina.

Arabskí moslimovia v severnej Afrike, ktorí zotročovali bielych Európanov a čiernych Afričanov viacero storočí, boli nútení zredukovať svoje praktiky po intervencii Kráľovskeho Námorníctva a Britskí kresťanskí misionári, ako Dr. David Livingstone a Dr. John Kirk, neúnavne pracovali na tom, aby sa ukončil obchod s otrokmi na východe Afriky.

Bergdorfová pokračovala v obviňovaní poburujúcim tvrdením, že rasizmus je nejako vpísaný do DNA bielych ľudí uvádzajúc, že “potrebujú pochopiť, že rasizmus nie je naučený, ale je zdedený a či už vedome alebo nevedome predávaný ďalej” – podobne ako koncept dedičného hriechu.

“Nepohodlná pravda je, že biela rasa je najnásilníckejšia a najviac utláčajúca sila prírody na zemi,” uzavrela transmodelka.
Zaujímavé je, že každý rok polícia bežne zatýka stovky ľudí pre podobné komentáre smerujúce na nebielych ľudí. Navyše povzbudzuje verejnosť, aby takého komentáre nahlásili cez Online portál pre nenávistné komentáre.

Fakt, že Bergdorfovej komentáre boli verejne odvysielané verejne dotovanou televíznou spoločnosťou, zjavne bez akýchkoľvek sankcií vyvoláva vážne otázky o dvojitom metri médií.
Viktória Dandarová