Vo vesmíre objavili vraha planét

USA 23. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:NASA)

Astronómovia z Univerzity Indiana zistili, že záhadné neperiodické zatmenie hviezdy RZ Piscium sa dá vysvetliť existenciou otáčajúcich sa oblakov z plynu a prachu.
Ilustračné foto

Vedci predpokladajú, že mohli vzniknúť kvôli tomu, že hviezda ničí exoplanéty, ktoré sa okolo nej otáčajú. Článok bol uverejnený v časopise Astronomical Journal.
RZ Piscium sa nachádza vo vzdialenosti 550 svetelných rokov od Zeme smerom k súhvezdí Rýb. Pozorovania ukázali, že jasnosť hviezdy klesá čas od času desaťkrát a trvá to do dvoch dní. RZ Piscium vylučuje pritom viac energie v infračervenom spektre, čo svedčí o existencii prachového oblaku. Vedci predpokladali, že ide o mladú hviezdu obkľúčenú hustým pásom asteroidov, ktoré sa často do seba narážajú a drobí.
Podľa alternatívnej teórie je RZ Piscium staršia ako Slnko, a začína sa meniť v červeného nadobra. Pritom ničí planéty, ktoré sa okolo nej otáčajú, čo vysvetľuje existenciu prachového oblaku.
Vedci pozorovali hviezdu s pomocou kozmického teleskopu XMM-Newton, trojmetrového zrkadlového teleskopu na observatóriu Lick a desaťmetrového teleskopu Keck. Ukázalo sa, že RZ Piscium je zdrojom röntgenového žiarenia, čo je príznačné pre mladé hviezdy. Vedci určili vek hviezdy podľa množstva lítia na jej povrchu, ktorý predstavoval 30-50 miliónov rokov.
Oblaky z prachu a látky okolo nedávno vzniknutých hviezd miznú už niekoľko miliónov rokov po zrode. Takže RZ Piscium ničí najskôr exoplanéty tým, že sfúkava látku z plynových nadobrov, ktorý sa nachádzajú v jej blízkosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)