Peking 9. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-NASA/ESA/Hubble Heritage Team/A. Nota, Westerlund 2 Science Team)
 

Astronómovia čínskeho Národného astronomického observatória (NAOC) objavili hviezdu s anomálne vysokým obsahom lítia (Li). Informuje o tom časopis Nature Astronomy.

Ilustračné foto

Je známe, že lítium nedokáže dlho existovať v hlbokých vrstvách atmosféry hviezd kvôli vysokým teplotám. V horúcich červených gigantoch má byť tento prvok obsiahnutý vo veľmi malom množstve. Ale v roku 1982 objavili astronómovia prvý červený gigant s vysokým obsahom lítia, čo odporovalo existujúcim modelom evolúcie hviezd. Počas troch posledných desaťročí bolo objavených iba 150 podobných objektov.
Vedci objavili hviezdu TYC 429-2097-1, ktorá má najväčší obsah lítia zo všetkých známych hviezd (А = 4,51), píše Nature Astronomy. Je približne tisíckrát vyšší než obvykle (А = 1,5).
Syntéza lítia vo hviezde sa vysvetľuje mechanizmom Camerona & Fowlera, ktorý pôsobí cez syntézu atómu berýlia (Be) z hélia tam, kde pre lítium je príliš vysoká teplota. V dôsledku konvekcie sa Be dostáva na povrch, kde sa v chladnejších podmienkach mení v lítium. Ale v gigantických hviezdach potrebuje tento mechanizmus dodatočné premiešavanie vrstiev. Výsledky modelovania zároveň ukázali, že práve tento proces zaisťuje obsah lítia v TYC 429-2097-1.
 

Príspevok Vo vesmíre objavili gigantický anomálny objekt zobrazený najskôr Hlavné správy.