Caracas 12. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ariana Cubillos)
 
Úrady Venezuely zadržali dve osoby pre podozrenie o pokus organizácie sabotáže v objektoch energetického systému štátu, oznámil v pondelok večer prezident latinskoamerickej republiky Nicolás Maduro

Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

“Chytili sme dvoch ľudí, ktorí sa snažili sabotovať fungovania systému spojenia vodnej elektrárne Guri, aby narušili proces obnovenia (pozn. dodávok elektriny). Práve sú vypočúvaní,” uviedol Maduro v príhovore ľuďom. Vystúpenie bolo vysielané na prezidentovom účte na Twitteri.
Na najväčšej venezuelskej vodnej elektrárni Guri, ktorá pokrýva 80% spotreby elektrickej energie v krajine, 7. marca došlo k veľkej havárii. Následným Blackoutom, ktorý bol označený za najväčšií za celú históriu latinskoamerického štátu, bolo zasiahnuté minimálne 20 z 23 štátov. Havária silno zasiahla dopravný systém a komunálne služby, vrátane elektrického a vodného zásobovania.
Maduro podľa portálu RT, zdôrazňuje, že „venezuelský štát musí konať“, aby odsúdil vinníkov za „elektrický kriminálny prevrat“, ale tiež pochválil „úsilie a konanie“ Venezuelčanov, ktorí napriek dlhodobému výpadku energie zostali v mieri. Maduro tiež odsúdil sabotáž ako „vážne porušovanie ľudských práv“.
Metro v Caracase, ktoré denne preváža milión ľudí denne, zostáva aj naďalej uzavreté. Mobilná sieť a internet stále často vypadávajú, niekomu zavolať alebo poslať SMS je prakticky nemožné. Miestni občania tvrdia, že je to najdlhšie odpojenie elektrickej energie v hlavnom meste.
Štátny tajomník Mike Pompeo vyhlásil, že výpadky sú spôsobené „rokmi a rokmi zanedbávania“ kvôli „zlému hospodáreniu a chamtivosti“ Madurovej vlády a popiera akúkoľvek americkú zodpovednosť  a zároveň vyhlásil, že USA „majú záujem len o blahobyt venezuelského ľudu.“
 
Politická kríza vo Venezuele
V máji 2018 sa vo Venezuele odohrali mimoriadne voľby, v ktorých zvíťazil Nicolás Maduro.
Výsledky volieb viedli k protestom v krajine. 23. januára 2019 sa za dočasného prezidenta vyhlásil predseda parlamentu Juan Guaidó, ktorého následne USA spolu s ďalšími krajinami uznali prezidentom krajiny.
 
Príspevok Vo Venezuele kvôli podozreniu zo sabotáže energetického systému zadržali dvaja ľudia zobrazený najskôr Hlavné správy.