Vo veku 89 rokov zomrel divadelný režisér John Barton

Londýn 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Vo veku 89 rokov zomrel vo štvrtok britský divadelný režisér a spoluzakladateľ Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti (RSC) John Barton. Na svojej webstránke to v noci na piatok oznámila samotná RSC, ktorú v roku 1960 Barton založil spoločne s ďalším vlani zosnulým britským režisérom Petrom Hallom.
Ilustračné foto

Práci pre túto divadelnú spoločnosť následne Barton zasvätil zvyšok svojho profesijného života, ktorý ukončil len pred pár rokmi. Barton režíroval mnohé z klasických shakespearovských hier a celé generácie hercov učil, ako pristupovať k dielam tohto významného anglického dramatika. Po názvom Playing Shakespeare viedol tiež workshopy so známymi hercami vystupujúcimi v RSC, ktoré sa od roku 1982 vysielali v televízii.
Umelecký riaditeľ RSC Gregory Doran uviedol, že Barton mal zriedkavú schopnosť odhaliť skryté významy Shakespearových textov a umožniť tak hercom, aby svoje úlohy stvárnili “s originalitou a sviežou jasnosťou”. Počas svojej kariéry spolupracoval Barton s hercami ako Judi Denchová, Donald Sinden, Patrick Stewart a mnohými ďalšími.
Barton sa tiež podieľal na príprave scenára britského seriálu Vojna ruží, napísaného podľa Shakespearovej adaptácie tohto známeho mocenského konfliktu prebiehajúceho v Anglicku v rokoch 1455-1485 medzi dvoma znepriatelenými vetvami rodu Plantagenetovcov – Lancasterovcami a Yorkovcami.
Barton bol 45 rokov ženatý so svojou manželkou Anne, ktorá zomrela v roku 2013. Nedávno sa presťahoval zo svojho domu v centre Londýna do domova s opatrovateľskou starostlivosťou na západe britskej metropoly. Divadelník po sebe nezanechal potomkov, prežila ho len jeho sestra Jennifer.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)