Los Angeles 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Scott Keeler )

Vo veku 84 rokov zomrel v sobotu americký komik Dick Gregory, ktorý v 60. rokoch pomáhal búrať rasové bariéry a využíval humor na šírenie posolstiev o sociálnej spravodlivosti a zdravej výžive
Zomrel vo Washingtone, kde bol týždeň hospitalizovaný so závažnou bakteriálnou infekciou, informoval agentúru AP jeho syn Christian.
Vo veku 84 rokov zomrel komik a občiansky aktivista Dick Gregory

Gregory bol jedným z prvých černošských komikov, ktorý sa mohol začiatkom 60. rokov tešiť širšej priazni belošského publika. Vyrastal v chudobných pomeroch v St.Louis a stal sa oslavovaným satirikom, ktorý umne kritizoval rasové rozdiely v čase ešte len vznikajúceho hnutia na ochranu občianskych slobôd.
V roku 1968 kandidoval za Stranu mieru a slobody za amerického prezidenta a dostal 200.000 hlasov. V tom čase sa spriatelil s Johnom Lennonom z kapely Beatles a počuť ho na protivojnovej piesni Give Peace a Chance. Tú Lennon nahral za účasti viacerých kamarátov a novinárov v roku 1969 v izbe montrealského hotela, kde s Yoko Ono “ležali za mier” v rámci happeningu s názvom Bed-In.
Dick Gregory bol známy množstvom vtipných výrokov. “Kde inde na svete ako v Amerike by som mohol žiť v tej najhoršej štvrti, navštevovať tie najhoršie školy, sedieť vzadu v autobuse a zarábať 5000 dolárov len vďaka tomu, že o tom budem hovoriť?” uviedol na jednom zo svojich vystúpení.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.