Londýn 23. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Amel Emric)
 
Bývalý vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a poradca britského expremiéra Tonyho Blaira Paddy Ashdown zomrel v sobotu vo veku 77 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

Na snímke Paddy Ashdown

Bývalý dôstojník špeciálnych jednotiek Ashdown viedol Liberálnych demokratov v opozícii od roku 1988 do roku 1999. Od roku 2002 zastával štyri roky úrad vysokého predstaviteľa OSN pre Bosnu a Hercegovinu.
V novembri prezradil, že podstupuje liečbu rakoviny močového mechúra.
Britský expremiér a bývalý predseda Labouristickej strany Tony Blair (v úrade v rokoch 1997-2007) povedal, že Ashdown bol “politický vizionár”, ktorý bol “motivovaný hodnotami súcitu, slušnosti a hlbokého záväzku v snahe urobiť svet lepším miestom”.
“Bol jedným z najtalentovanejších politikov, ktorý nikdy nezastával vysokú funkciu, ale ako líder Liberálnych demokratov mal napriek tomu veľký vplyv na britský politický život,” povedal Blair.
Bývalý premiér John Major z Konzervatívnej strany (v úrade v rokoch 1990-1997) ocenil Ashdowna ako muža, ktorý so zodpovednosťou, vášňou a oddanosťou slúžil krajine, ktorú miloval. “V politike bol Paddy Ashdown mojím súperom. V živote bol veľmi ceneným priateľom,” uviedol Major.
 
Príspevok Vo veku 77 rokov zomrel britský diplomat Paddy Ashdown zobrazený najskôr Hlavné správy.