Praha/Toronto 6. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pixabay)

Vo veku 75 rokov zomrel vo štvrtok v Kanade, kam v roku 1968 emigroval a kde sa stal profesorom na Ryersonovej univerzite, český karikaturista a vedec Pavel Kantorek.
Rádiožurnálu Českého rozhlasu to dnes potvrdila jeho sesternica Miriam Kantorková.
Bližšie okolnosti jeho úmrtia nie sú známe.
Ilustračné foto

“Dostala som správu, že ho vo štvrtok našla polícia v jeho byte. Informovali ma, pretože vedeli, že sa poznáme, a požiadali ma, aby som kontaktovala príbuzných,” povedala serveru iDNES.cz Kantorkova známa Ilektra Almetidu.
Pavel Kantorek sa narodil 17. mája 1942 v Olomouci. Absolvoval gymnázium v Ostrave a neskôr vyštudoval fyziku na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.
Už v 60. rokoch si urobil meno ako vynikajúci karikaturista a humorista. Jeho kresby v rokoch 1964-68 pravidelne uverejňoval Dikobraz a ďalšie humoristické časopisy. Za svoje postavičky schovával politické narážky a po jeho odchode do emigrácie nesmeli jeho kresby v Československu vychádzať.
V Kanade prispieval Kantorek do disidentských časopisov a novín a kreslil. Spolupracoval s Josefom Škvoreckým a jeho manželkou Zdenou. Jeho karikatúry vychádzali aj v USA, Švajčiarsku, Nemecku alebo v Taliansku. Príležitostne hrával s českým súborom v divadle vo Vancouveri.
V Toronte si urobil doktorát z fyziky a prednášal o teórii elektromagnetických polí, relativity a kozmológii. Zaoberal sa holografiou a systémom holografického záznamu, podieľal sa tiež na vývoji optických vlákien.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.