Vo väznici pri meste Mósul objavili masový hrob s približne 500 telami

Mósul 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Masový hrob obsahujúci približne 500 tiel objavili provládne šiitské milície vo väznici Baduš ležiacej severozápadne od irackého mesta Mósul. Iracké sily prevzali kontrolu nad väznicou od džihádistov z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) iba v priebehu uplynulého týždňa.

Ilustračné foto

Islamisti sa zmocnili tohto zariadenia a priľahlej rovnomennej dediny v júni 2014. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že sunnitskí džihádisti tu v tom čase zavraždili vyše 600 šiitských väzňov. Podľa HRW to spĺňa skutkovú podstatu vojnového zločinu a zločinu proti ľudskosti.

Východnú časť Mósulu iracké ozbrojené sily v januári vyhlásili za úplne oslobodenú. Väčšina západného Mósulu je ešte stále ovládaná islamistami, a to napriek tomu, že irackým jednotkám sa v priebehu posledných dvoch týždňov podarilo vybojovať na juhozápadnom okraji mesta niekoľko územných ziskov.

Islamský štát – Dáiš – medzičasom prišiel o väčšinu miest, ktoré obsadil v rokoch 2014-15. Z mesta Mósul vyhlásili džihádisti “kalifát”, ktorý zasahoval aj na územie Sýrie.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.