Vatikán/Taliansko 13. februára 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Pixabay)

Vo Vatikáne minulý týždeň predstavili výročnú správu o sociálnej náuke Cirkvi vo svete, ktorú vypracovali v Monitorovacom centre kardinála Van Thuâna (Osservatorio cardinale Van Thuân) sídliacom v talianskom Terste (Trieste). Dokument nesie názov „Európa, koniec ilúziám“.
Ilustračné foto

„Nemáme strach povedať, že európsky projekt je v mimoriadne ťažkej kríze a že jedine radikálne prehodnotenie metód a predovšetkým obsahov bude môcť – s Prozreteľnosťou – zmeniť situáciu, ktorá sa ukazuje ako veľmi nebezpečná pre všetkých.“ To sú slová arcib. Giampaola Crepaldiho, terstského arcibiskupa v úvode dokumentu. Pri prezentácii v sídle Vatikánskeho rozhlasu v Ríme bol aj predseda Rady európskych biskupských konferencií CCEE kardinál Angelo Bagnasco. Poukázal kriticky na situáciu v Európskej únii, ale vyjadril aj nádej v budúcnosť európskeho kontinentu.
Podľa kard. Bagnasca, pokiaľ človek hľadá odpovede na otázky o zmysle: Kam ideme? Čo robíme?, je tu šanca pre spoločnosť, náboženstvo a antropológiu na tieto otázky odpovedať. Odpoveď kresťanstva tu nesmie chýbať, zdôraznil kardinál: „Nemôžeme byť neprítomní vo chvíli, kedy si človek kladie otázky o sebe, o svojej budúcnosti, o svojej dôstojnosti, o svojich možnostiach.“ Mons. Bagnasco pripomenul, že otcovia Európskej únie sa neostýchali zdôrazňovať, že „cesta zjednocovania sa musí zakladať na Desatore“. Toto musíme mať na vedomí aj dnes, prízvukoval janovský arcibiskup: „Desatoro sa musí opäť stať kultúrnym referenčným bodom európskeho humanizmu.“

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.