Bratislava 23. apríla 2018 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:TK KBS)
 
Presne pred dvadsiatimi ôsmimi rokmi prišiel na Slovensko prvýkrát pápež Ján Pavol II. Krátko po šestnástej hodine priletel z Velehradu na letisko Bratislava-Vajnory a práve v tejto mestskej časti si návštevu poľského pápeža pripomenuli výstavou dobových fotografií a krátkym filmom z tejto návštevy. Vajnorčania na túto významnú udalosť nezabúdajú a pripomínajú si ju každý rok svätou omšou.

Na snímke sv. Ján Pavol II.

Výstavu dobových fotografií z prvej návštevy svätého Jána Pavla II. v Bratislave iniciovali kresťanskí aktivisti. Damián Berec zohnal fotografie zo súkromných archívov, ale aj z tlačovej agentúry. „Prezidentom bol Havel a ten pozval pápeža, hneď pri prvom prejave ho pozval do Československa. Pápež prišiel do Prahy na Velehrad, potom do Vajnor na Slovensko. To boli naozaj veľké zážitky ako pre ľudí, ktorí ho mali radi a ktorí ho dlho roky mali radi, tak si viete predstaviť, že aké je to stretnutie,” uviedol.
Starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Mrva mal v čase návštevy Jána Pavla II. dvadsať rokov a bol neveriacim človekom. Na pápežovu omšu prišiel len vďaka babke. „Aj ja som vtedy bol silno zasiahnutý, keď chodil medzi nami a keď hovoril po slovensky, rozumel som mu. Nič zlé nepovedal ako neveriacemu človeku. Nabádal nás k dobrému, slušnému životu, k viere, to som ešte vtedy nemal ja vtedy tak blízko, ale videl som z neho jak chodil medzi nami, že to myslí úprimne. To bolo čerstvo po revolúcii, aby zmizli železné hranice, aby bola sloboda.“
Zástupca poľského veľvyslanca na Slovensku Piotr Samerek poukázal, že žiaden Poliak sa za posledné obdobie tak nezaoberal Slovenskom ako práve svätý Ján Pavol II. „Vždy nachádzal čas pre Slovákov, prijímal ich a bral tiež ich, zobral ich ako svojich, takže samozrejme je to osobnosť, ktorá najviac hovorí o tých vzťahoch medzi Poliakmi a Slovákmi. Spája obidva národy,” uviedol. Vajnorčania by chceli presne geodeticky vytýčiť bod, kde Ján Pavol II. pobozkal slovenskú zem. Na mieste prvej návštevy pápeža na Slovensku by mal vyrásť aj pamätník a kaplnka (Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák).

Príspevok Vo Vajnoroch si pripomenuli návštevu sv. Jána Pavla II. spred 28 rokov zobrazený najskôr Hlavné správy.