Washington 25. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Gregory Bull)
 
Vo svete bola spustená druhá fáza migračnej krízy. Tentokrát sa už ale netýka len Európy, ale aj samotných USA

Ilustračné foto: Mexicko-americké hranice

Práve na cestu do USA sa cez víkend vydala organizovaná masa tisícok migrantov, ktorí sa už týždne zhromažďovali na mexicko-guatemalských hraniciach a ktorým nedokázali, resp. nechceli, úrady oboch krajín zabrániť v ceste do USA. Tisícky stredoamerických migrantov údajne unikajúcich pred kriminalitou a chudobou tak už niekoľko dní smerujú v sprievode polície cez Mexiko na sever do USA. A ďalšie tisícky čakajú, či sa im to podarí a v prípade, že áno, sú pripravení podstúpiť rovnakú cestu. A podľa najnovších informácií už ani nečakajú, pretože v Guatemale sa už mala sformovať ďalšia skupina o počte viac ako 1000 ľudí smerujúca do Mexika a následne ďalej do USA.
Na toto dianie takmer ihneď zareagoval americký prezident Donald Trump, ktorý už v pondelok informoval pohraničnú stráž a armádu, že dav migrantov, ktorý sa zo strednej Ameriky cez Mexiko blíži k hraniciam USA, predstavuje ohrozenie štátu a nesmie vstúpiť na americké územie. Trump doslova pohrozil, že ak Mexiko tieto masy migrantov nezastaví, zmobilizuje armádu a nechá zatvoriť americko-mexickú hranicu. Americký prezident okrem toho vyhlásil, že USA v súvislosti s týmito masami migrantov smerujúcimi do USA aj zastaví alebo v podstatnej miere obmedzí pomoc poskytovanú Guatemale, Hondurasu a Salvádoru, pretože podľa neho tieto štáty neboli schopné zabrániť ľuďom, aby opustili svoju krajinu a prichádzali nelegálne do Spojených štátov.
Vo svete bola teda spustená druhá fáza migračnej krízy, ktorá sa už ale netýka len Európy, ale aj samotných USA pod vedením Trumpa, ktorého vláda dlhodobo tvrdo bojuje proti migrácii. Aj táto “kríza” je ale vopred plánovaná a dobre organizovaná, o čom svedčia nielen organizované masy, tzv. karavány migrantov, ale aj výpovede, že tieto karavány organizujú mimovládne organizácie pôsobiace v Strednej Amerike s podporou amerických Demokratov, čo potvrdil aj samotný Trump. Teda niečo na spôsob európskej migračnej “krízy” smerujúcej z Afriky do Európy, ktorú taktiež organizujú “časťou elít” podporované mimovládky.
Aj keď do USA v poslednej dobe mierilo už pár takýchto “karaván” migrantov a niektorí tvrdia, že ide len o snahu Trumpa zaistiť si podporu pred nadchádzajúcimi voľbami do Kongresu, najnovšia “karavána” je jednou z najmasovejších a jedná sa evidentne o pokus a dalo by sa povedať, že až “útok” neoliberálnych elít mierený na novú nacionalistickú americkú vládu. Teda tak ako sa dané kruhy snažia už roky zamoriť Európu migrantmi a multikulturalizovať európske národy, pokúšajú sa o niečo podobné aj na americkom kontinente. A teraz, za vlády tvrdého odporcu migrácie Trumpa, o to agresívnejšie. Už najbližšie dni tak ukážu, ako sa s týmito masami migrantov popasuje „vzor demokracie“ Trumpove USA a aký „krik“ na margo toho spustia liberálni Demokrati a mimovládne organizácie…
Martin Bago
 
Príspevok Vo svete bola spustená druhá fáza migračnej krízy. Tentokrát sa už týka aj USA zobrazený najskôr Hlavné správy.