Moskva 12. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/TT-Anders Wiklund)
 

Vyhlásenie švédskych politických strán o zámere zastaviť ruský projekt Severný prúd 2 nemôžu nijak ovplyvniť jeho realizáciu, povolenie na výstavbu plynovodu úrady krajiny už vydali a nemôže byť odvolané, vyhlásil v rozhovore pre Sputnik veľvyslanec Švédska v Moskve Peter Eriksson.

Ilustračné foto

V minulom týždni Švédsky rozhlas SR oznámil, že švédske parlamentné strany hodnotia kriticky projekt plynovodu Severný prúd 2 schválený švédskou vládou a chceli by zastaviť jeho realizáciu. Švédske strany sú toho názoru, že výstavba plynovodu neodpovedá zámerom EÚ zvýšiť podiel ekologicky čistej obnoviteľnej energie. Okrem toho, ako tvrdí rozhlasová stanica, švédske strany by nechceli vidieť aktivitu Ruska pri hraniciach Švédska z bezpečnostných dôvodov.
Projekt Severný prúd 2 počíta s výstavbou dvoch plynových liniek s celkovým výkonom 55 miliard metrov kubických ročne od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Povolenie k jeho výstavbe už dalo Nemecko, Fínsko a Švédsko a zostáva len získať súhlas Dánska.
 

Príspevok Vo Švédsku zistili, že nemôžu zastaviť Severný prúd 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.