Štokholm 8. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Claudio Brescian/TT News Agency)
 
Vo Švédsku zatkli muža podozrivého z manipulácie s ukradnutými kráľovskými klenotmi, ktoré boli vlani v lete odcudzené z katedrály pri Štokholme. Informovala o tom v piatok švédska prokurátorka Isabelle Bjurstenová, ktorú citovala agentúra AP

Ilustračné foto

Muža podľa jej slov zatkli vo štvrtok, teda dva dni po tom, ako polícia oznámila, že odcudzené klenoty našla v odpadkovom koši severne od Štokholmu. Zadržaný muž je podľa prokurátorky podozrivý “z účasti na vrátení týchto prestížnych insígnií”.
Krádež sa stala 31. júla 2018 v meste Strängnäs západne od Štokholmu v čase, keď bola tamojšia katedrála otvorená pre návštevníkov. Dvaja lupiči utiekli na motorovom člne. Hodnota ukradnutej časti pokladu sa odhaduje na približne 65 miliónov švédskych korún (6,2 milióna eur).
Podľa správ švédskej tlače zlodeji odcudzili z katedrály dve koruny, ríšske jablko, drahokamy a perly pochádzajúce z pohrebných insígnií švédskeho kráľa Karola IX. a jeho manželky Kristíny z roku 1611. Podľa svedkov z katedrály vybehli dvaja muži a na motorovom člne unikli po neďalekom jazere.
V súvislosti s prípadom prebieha súdne konanie s 22-ročným občanom Švédska, ktorý čelí obvineniam z krádeže klenotov. Proces s ním však po objavení klenotov dočasne pozastavili.
 
Príspevok Vo Švédsku zatkli muža podozrivého z manipulácie s ukradnutými klenotmi zobrazený najskôr Hlavné správy.