Štokholm 25. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Gazprom)
 
Stavba plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream) sa dostala do ekonomickej zóny Švédska. Informovala o tom miestna rozhlasová stanica SR. V nedeľu loď Solitaire začala inštalovať potrubia, ktoré boli vopred dodané do prístavu Karlshamn.

Ilustračné foto

Práce na švédskom úseku budú prebiehať až do leta roku 2019.
V súvislosti s výstavbou prístav už zamestnal 110 ľudí a je v blízkej budúcností má vytvoriť ďalších 30 pracovných miest.
Projekt Severný prúd 2 zahŕňa stavbu dvoch plynových liniek o celkovej kapacite 55 miliárd metrov kubických ročne z pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka. Stavebné povolenia už vydali Nemecko, Fínsko a Švédsko. Zostáva získať súhlas od Dánska.
Niektoré krajiny, predovšetkým Ukrajina, ktorá sa obáva straty príjmov z tranzitu ruského plynu, a Spojené štáty, ktoré podporujú ambiciózne plány na vývoz LNG do Európy, sú dlhodobo proti výstavbe plynovodu.
Okrem toho Lotyšsko, Litva a Poľsko spoločne vyhlásili, že neschvaľujú realizáciu projektu. Ich lídri sú si istí, že ide o politickú záležitosť.
Rusko opakovane vyzývalo, aby plynovod nebol vnímaný ako nástroj politického vplyvu. Podľa Vladimira Putina Moskva považuje projekt za výhradne ekonomický.
 
Príspevok Vo Švédsku začala výstavba plynovodu Severný prúd 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.