Štokholm 25. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anders Wiklund/TT via AP)
 
Švédsky premiér Stefan Löfven neobstál v utorok v hlasovaní o vyslovení dôvery v parlamente, čo znamená, že bude musieť odstúpiť, hoci nie okamžite

Na snímke švédsky premiér Stefan Löfven

Löfven, líder Švédskej sociálnodemokratickej strany, bude pokračovať ako dočasný premiér až do vytvorenia novej vlády, ktorá bude mať v parlamente (Riksdagene) zabezpečené dominantné postavenie.
Zákonodarcovia hlasovali proti Löfvenovi v pomere 204 ku 142, pričom traja sa zdržali. Löfven je predsedom švédskej vlády od roku 2014, pripomenula tlačová agentúra AP.
Utorkové hlasovanie bolo povinné, keďže výsledkom volieb z tohto mesiaca je parlament, v ktorom nemá väčšinu žiadna strana ani koalícia.
Ani ľavicovo orientovaný blok vedený sociálnymi demokratmi, ani stredopravicová opozícia pod vedením Umiernenej strany si vo voľbách 9. septembra nezaistili v 349-člennom parlamente väčšinu. Oba bloky odmietli spolupracovať s protiimigračnými, pravicovo-populistickými Švédskymi demokratmi.
Podľa konečných výsledkov švédskych septembrových parlamentných volieb sociálni demokrati získali 28,3 percenta, za stredopravicovú Umiernenú stranu hlasovalo 19,8 percenta a za pravicovo-populistických Švédskych demokratov 17,5 percenta voličov.
 
Príspevok Vo Švédsku stredoľavicový premiér Löfven stratil dôveru parlamentu zobrazený najskôr Hlavné správy.