Örebro 21. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Bram Janssen)
 
38-ročný muž žijúci vo Švédsku, ktorý bojoval po boku irackých síl proti Islamskému štátu, bol odsúdený za vojnové zločiny po tom, čo zverejnil fotografie na ktorých pózuje spolu s mŕtvolami islamských bojovníkov. Informuje o tom portál Breitbart

Ilustračné foto

Okresný súd v Örebro odsúdil 38-ročného muža na rok a tri mesiace väzenia za fotografie, ktoré vznikli v roku 2015, keď bol súčasťou irackých síl bojujúcich proti teroristickej skupine, informuje Sveriges Radio.
Muž pôvodom z Iraku, pózuje s mrtvolami (niektoré boli zmrzačené) na rôznych fotkách a videách. Snímky boli zverejnené na Facebooku.
Prokurátor, národnej jednotky proti medzinárodnému a organizovanému zločinu, Peter Larsson komentoval rozhodnutie súdu takto,”Bez ohľadu na to, kto je tento človek, vojna by sa mala bojovať civilizovaným spôsobom a nikto by nemal zbytočne ubližovať svojim protivníkom. ”
Larrson dodal, že bol spokojný s rozsudkom: “Dúfajme, že to pomôže ovládať správanie ďalších ľudí.”
Alain Souss, právnik obžalovaného, uviedol, že zvažuje možnosť odvolať sa voči verdiktu a uviedol, že jeho klientovi bolo nariadené pózovať sa na fotkách a videách.
Nejde o prvý prípad vojnového zločinu, ktorý nasledoval po migračnej kríze v roku 2015. Sýrsky migrant bol obžalovaný v roku 2017 za to, že na fotke pózoval spolu s mŕtvymi islamskými bojovníkmi počas bojov za vládu prezidenta Bašara Al-Assada.
V januári 2018 Švédska migračná rada informovala, že počet hlásení o údajných vojnových zločinoch sa zvýšil zo 42 v roku 2015 na 79 v roku 2017.
Vedúca komisie pre vojnové zločiny Patricia Rakic Arle poznamenala, že “tretina prípadov súvisí s incidentmi v Sýrii alebo Iraku a zvyšok sú prípady z iných krajín, kde sa vyskytli alebo prebiehajú stále konflikty.”
 
Príspevok Vo Švédsku odsúdili muža, ktorý bojoval proti Islamskému štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.