Vo Švédsku nedokázali uhasiť najväčšie požiare, ich počet stúpol na viac než 50

Štokholm 20. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Maja Suslin / TT via AP)
 
Rozsiahle lesné požiare aj naďalej sužujú Švédsko. Ich počet stúpol v piatok na viac než 50, informuje agentúra DPA.

Na snímke horiaci lesný porast neďaleko obytných budov pri švédskom meste Ljusdal

Najväčšie z požiarov nedokázali záchranné zložky uhasiť, uviedol šéf civilnej obrany Dan Eliasson. “Najväčšie požiare sme nemohli uhasiť. Záchranná služba pracuje na tom, aby sa minimalizovalo ich šírenie a čaká sa na to, aby sa počasie zmenilo,” dodal. To však môže trvať aj niekoľko týždňov.
Ide pravdepodobne o najnáročnejšiu a najzávažnejšiu situáciu, v akej sa kedy švédske záchranné zložky ocitli, píše DPA. Na také rozsiahle a komplexné požiare neboli personálne ani technicky vybavené.
Aj švédsky premiér Stefan Löfven sa vyjadril o “naďalej veľmi vážnom stave”. “Máme extrémnu situáciu,” upozornil a dodal, že krajina sa musí lepšie pripraviť na extrémy počasia.
Najhoršie požiare vyčíňajú naďalej niekoľko stoviek kilometrov severne od hlavného mesta Štokholm v strednej časti krajiny. V tejto oblasti museli v piatok evakuovať ďalšie dediny. Už vo štvrtok muselo množstvo miestnych obyvateľov opustiť svoje domovy. Záchranné zložky sa požiare pokúšajú dostať pod kontrolu aj za pomoci hasiacich lietadiel Talianska a Francúzska, ako aj nórskych vrtuľníkov. Švédsko medzičasom podľa televízie SVT požiadalo o pomoc už aj Nemecko, Dánsko a Litvu.
 
Príspevok Vo Švédsku nedokázali uhasiť najväčšie požiare, ich počet stúpol na viac než 50 zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)