Štokholm 11. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jonas Ekstromer/TT via AP)
 
Ľavicovo orientovaný blok švédskeho premiéra Stefana Löfvena má po nedeľných voľbách o dve kreslá v parlamente viac než stredopravý opozičný blok. Z jednej volebnej miestnosti totiž nahlásili chybu. V pondelok večer o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Na snímke švédsky premiér a sociálny demokrat Stefan Löfven hovorí s novinármi

Protieurópsky a protiprisťahovalecky zameraní Švédski demokrati (SD) majú vďaka tomu o jednu kreslo viac, než bolo pôvodne oznámené, ako ukazujú predbežné oficiálne štatistiky.
Toto kreslo bolo predtým pripísané stredopravému opozičnému bloku, známemu pod názvom Aliancia.
Keďže Švédski demokrati nepatria do Aliancie, Löfvenov ľavicový blok má teraz o dve kreslá viac než stredopravý blok.
Chyba sa stala vo volebnej miestnosti v severnej časti Göteborgu, druhého najväčšieho mesta krajiny, uviedla švédska tlačová agentúra TT.
Volební predstavitelia tam zamenili výsledky parlamentných volieb s výsledkami iných volieb, ktoré sa konali v ten istý deň, vysvetlila miestna volebná komisia.
Volebné výsledky sa však ešte môžu do stredy zmeniť – vtedy totiž ústredná volebná komisia dokončí sčítavanie hlasov občanov, ktorí hlasovali s voličským preukazom mimo svojho trvalého bydliska.
 
Príspevok Vo Švédsku má ľavicový blok po zistení chyby o 2 kreslá viac než stredopravý blok zobrazený najskôr Hlavné správy.