Bern 27. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

Väčšina Švajčiarov hlasovala v dnešnom referende proti urýchleniu ukončenia výroby elektriny v jadrových elektrárňach.

Podľa prognózy televízie SRF sa proti iniciatíve vyslovilo 56 percent účastníkov referenda, podporilo ju 44 percent zúčastnených voličov. Proti je navyše drvivá väčšina kantónov – o 14.00 h ich bolo 17 z 26.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Politilóg Claud Longchamp z inštitútu na výskum verejnej mienky gfs.bern povedal, že trend smerujúci k zamietnutiu iniciatívy strany zelených (GPS) je jednoznačný. “Dnes to bude nie,” povedal Longchamp pre SRF.

Zostáva tak otvorené, kedy bude odstavená posledná z piatich jadrových elektrární vo Švajčiarsku. V dôsledku zamietnutia iniciatívy zostanú v prevádzke dovtedy, kým od príslušného dozorného úradu dostanú povolenie. Skoršie odstavenie elektrárne bude možné v prípade, že o tom rozhodne jej prevádzkovateľ z ekonomických dôvodov.

Iniciátori referenda požadovali, aby sa všetkých päť elektrární postupne odstavilo do roku 2029. Ako prvé mali byť v roku 2017 odstavené jadrové elektrárne Beznau I a II a Mühleberg, v roku 2024 mal byť na rade Gösgen a v roku 2029 Leibstadt. Elektrárne Beznau I a II boli uvedené do prevádzky v rokoch 1969, resp. 1971, pričom prvá z nich je najstaršou fungujúcou jadrovou elektrárňou na svete.

Prieskumy naznačovali mierny náskok prívržencov postupného odklonu od jadrovej energie. Iniciátori referenda argumentovali vysokým vekom švajčiarskych reaktorov a rizikom jadrových havárií. Zatvorenie elektrární by podľa nich pomohlo dodávateľom energie z obnoviteľných zdrojov.

Vláda naopak varovala, že unáhlený ústupe od jadra by si vynútil dovoz elektriny zo zahraničia. Obávala sa tiež žalôb prevádzkovateľov jadrových elektrární. Švajčiari doteraz hlasovali o jadrovej energii v siedmich referendách. Prvé sa konalo v roku 1979. Konečné výsledky referenda majú byť známe do 16.30 h.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.