Moskva 7. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:facebook)

V centre metropoly Západnej Ukrajiny – vo Ľvove sa konal fakľový pochod radikálov, nacionalistov a neonacistov, tento raz pri príležitosti výročia smrti veliteľa Ukrajinskej povstaleckej armády Romana Šucheviča, ktorý zahynul 5. marca r. 1950.
Na snímke radikály v Ľvove

Podľa údajov, ktoré zverejnili organizátori tohto podujatia, sa na ňom zúčastnilo asi tisíc ľudí. Médiá uvádzajú oveľa nižšie čísla. Stovky chlapov v polovojenských uniformách s fakľami v rukách prešli centrom mesta vykrikujúc heslá: „Pamätaj si, cudzinec, tu je pánom Ukrajinec“, „Kto sme my? My sme Ukrajinci. Čo chceme? Moc!“, „Naša zem – naši hrdinovia“, „Idey nácie proti degradácie“ a pod.
Vpredu niesli transparent: „Mesto Ľvov nie je pre poľských pánov“. Jeden z organizátorov Svjatoslav Seryj pre miestnu televíziu povedal: „Toto heslo sme si nezvolili náhodne, chceli sme ukázať, že Ľvov je banderovský a nik nám nebude rozkazovať, ktorých hrdinov máme oslavovať a ktorých nie.“
Po skončení akcie jej účastníci umiestnili pri budove radnice tzv. Stĺp hanby, na ktorý nalepili fotografie primátora Ľvova Andreja Sadového a poslancov mestskej rady, ktorí odmietli podporiť iniciatívu, aby sa počas slávnostných podujatí na administratívnych budovách v  meste umiestňovali červeno-čierne zástavy Ukrajinskej povstaleckej armády.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.