Ľvov 28. apríla 2018 (HSP/Foto: HSP/ Facebook)
 
V hlavnom meste Západnej Ukrajiny Ľvove začali demontovať, fakticky likvidovať Monument slávy – pomník, venovaný pamiatke sovietskych vojakov, ktorí oslobodili Ľvov a padli vo vojne s fašizmom počas druhej svetovej vojny. Úlomky pomníku umiestnia do miestneho Múzea totalitných režimov, do expozície „Teritórium teroru“.  

Na snímke Monument slávy – pomník, venovaný pamiatke sovietskych vojakov

Rozhodla o tom mestská radnica Ľvova. Monument slávy sa nachádza v Centrálnom parku kultúry a oddychu blízko Akadémie pozemných vojsk. Je to obľúbené miesto stretnutia obyvateľov mesta, tu sa vždy konali slávnosti víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne. Onedlho po tomto pomníku nezostane ani stopa.
Vedenie mesta svoje konanie vysvetlilo tým, že monument je v havarijnom stave a nie sú financie a ani záujem o rekonštrukciu tohto pomníka. Naopak, ako uviedlo vo svojom vyhlásení, monument bude demontovaný v čo najkratšej dobe, pretože, ako uvádza radnica, „pomník sa rozpadáva a ohrozuje zdravie a život obyvateľov mesta.“ Miestne médiá o tom informoval aj viceprimátor Ľvovu Andrej Moskalenko.
Uviedol taktiež, že pomník bude demontovaný a niektoré jeho časti umiestnia v miestnom Múzeu totalitných režimov v expozícii „Teritórium teroru.“ Demontáž sa už začala, pomník oplotili. Na tento „architektonický skvost“ – plot radnica vyčlenila 413,6 tisíce hrivien. Mnohí členovia miestnych občianskych organizácií tvrdia, že iba trochu vyššia finančná čiastka by postačila na rekonštrukciu monumentu, ale radnica zjavne chce, aby tento pomník zmizol z územia mesta a nikdy nepripomínal obyvateľom, kto oslobodil Ľvov v období druhej svetovej vojny.
Eugen Rusnák


 
Príspevok Vo Ľvove likvidujú Monument venovaný pamiatke vojakov, ktorí padli vo vojne s fašizmom a jeho úlomky umiestnia do Múzea totalitných režimov zobrazený najskôr Hlavné správy.