Paríž 29. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kamran Jebreili)
 
Neznámy páchateľ sa v stredu na juhovýchode Francúzska pokúsil automobilom vraziť do skupiny vojakov, ktorí cvičili pri kasárňach. Útočník je na úteku a pátra po ňom polícia, informuje stanica BBC.

Ilustračné foto

Vojaci 93. horského delostreleckého oddielu sa pred útočiacim vozidlom schovali v priekope. Incident sa odohral v obci Varces-Allieres-et-Risset neďaleko mesta Grenoble. Pri incidente nikto neutrpel zranenia.
Motív útoku nebol bezprostredne známy. Útok potvrdil i hovorca francúzskej armády Benoit Brulon.
Minulý týždeň došlo v meste Trebes na juhozápade Francúzska k rukojemníckej dráme v supermarkete, kde 25-ročný zradikalizovaný ozbrojenec zavraždil štyri osoby.
V stredu sa konal v Paríži štátny smútočný akt na počesť plukovníka žandarmérie Arnauda Beltrama, ktorý minulý piatok utrpel smrteľné zranenie, keď sa vymenil za jednu z rukojemníčok. Útočník podľa vlastného vyjadrenia konal v mene extrémistickej organizácie Islamský štát. Polícia ho pri zásahu zastrelila.
Francúzsko je stále v stave vysokej ostražitosti po tom, ako sa v krajine v uplynulých rokoch odohrala séria teroristických útokov, hoci prezident Emmanuel Macron vlani v októbri zrušil výnimočný stav, ktorý bol v platnosti od roku 2015.
 
Francúzska polícia zadržala osobu podozrivú z útoku na skupinu vojakov
Francúzska polícia zadržala vo štvrtok v meste La Villeneuve pri Grenobli osobu, ktorá je podozrivá, že sa ráno v neďalekom mestečku Varces-Allieres-et-Risset pokúsila autom vraziť do skupiny vojakov.
Pátranie po druhej podozrivej osobe, ktorou by podľa médií mohla byť žena, pokračuje a sústreďuje sa na mesto Échirolles a okolie.
Prokuratúra mesta Grenoble začala incident vyšetrovať ako pokus o vraždu. Prokurátor Jean-Yves Coquillat vyzval prostredníctvom miestneho denníka Dauphiné Libéré na opatrnosť pri úvahách o motivácii páchateľa. Dodal, že prokuratúre, ktorá sa zvyčajne zaoberá teroristickými útokmi, prípad odovzdajú v závislosti od vývoja vyšetrovania.
Prokuratúra potvrdila, že inkriminované auto – kradnutý peugeot – vo štvrtok niekoľkokrát prešlo okolo vojakov, ktorí hliadkovali pred kasárňami, pričom vodič na nich slovne útočil – údajne po arabsky. Pri poslednej jazde sa vodič pokúsil autom vraziť do skupiny vojakov, ktorí sa vracali z behu. Zranenia neutrpel žiadny z nich.
Francúzske médiá spresnili, že išlo o príslušníkov práporu horských strelcov, ktorý bol v posledných rokoch vysielaný do vojenskej misie v Mali.
V súvislosti s incidentom a následným pátraním po podozrivých radnica mesta Varces-Allieres-et-Risset vydala dopoludnia nariadenie o dočasnom uzavretí úradov a škôl. Cieľom opatrenia bolo zabrániť, aby sa do týchto objektov dostali nepovolané osoby. Starosta Jean-Luc Corbet prostredníctvom svojho vyhlásenia uistil, že všetky deti v školách sú v bezpečí.
Pokus o vrazenie autom do skupiny vojakov sa odohral aj minulý piatok v departemente Aude na juhu Francúzska. Jeho páchateľ predtým v meste Carcassonne pri krádeži zabil spolujazdca a zranil vodiča tohto auta a následne v meste Trebes prenikol do supermarketu, kde smrteľne zranil ďalších troch ľudí. Páchateľa, ktorý sa označil za “vojaka” extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), zlikvidovali elitné jednotky francúzskej polície a žandarmérie.
 
Príspevok Vo Francúzsku sa neznámy páchateľ pokúsil automobilom vraziť do skupiny vojakov zobrazený najskôr Hlavné správy.