Paríž 10. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Christophe Ena, Francois Mori, Michel Euler, Jean-Francois Badias)

Vo Francúzsku sa dnes o 00.00 h SELČ oficiálne začala kampaň pred prezidentskými voľbami, ktorých prvé kolo sa bude konať 23. apríla a druhé je naplánované na 7. mája.

Predvolebná kampaň vo Francúzsku trvá síce fakticky od vlaňajšej jesene, ale oddnes do 21. apríla sa všetkých 11 zaregistrovaných kandidátov bude musieť podrobiť viacerým obmedzeniam, informoval dnes spravodajský web France Info.

Na kombosnímke jedenásť oficiálnych kandidátov na francúzskeho prezidenta: horný rad zľava Emmanuel Macron, Benoit Hamon, Francois Fillon, Marine le Penová. Stredný rad zľava Jean-Luc Mélenchon, Nicolas Dupont-Aignan, Nathalie Arthaudová, Philippe Poutou. Dolný rad zľava Jean Lassalle, Jacques Cheminade, Francois Asselineau

Počas 12 dní oficiálnej kampane sa bude veľmi prísne sledovať, či jednotliví kandidáti majú rovnaký prístup do elektronických médií. Tie si doteraz mohli do svojich štúdií pozývať kandidátov podľa vlastného uváženia. Od dnešného dňa však bude Najvyššia rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (CSA) dohliadať na to, aby nebol diskriminovaný ani jeden z kandidátov.

Jednotlivé elektronické médiá musia CSA denne dodávať hlásenia s presným odpočtom minút, ktoré vo svojom vysielaní poskytli jednotlivým kandidátom. Každý z nich má počas oficiálnej kampane nárok na odvysielanie spotov v celkovej dĺžke 43 minút.

CSA tento rok zakázala využívať v predvolebných spotoch a ďalších prostriedkoch agitácie oficiálne symboly Francúzskej republiky, ako aj symboly EÚ.  Rada vysvetlila, že týmto spôsobom chce zabrániť zneužívaniu “nacionalistickej karty” a nedôstojnému zaobchádzaniu so symbolmi republiky i EÚ.

Predvolebné plagáty sa smú vylepovať len na plagátovacie plochy vyhradené radnicami miest a obcí. Každý z kandidátov má nárok vylepiť na ne po dva plagáty: jeden so svojím programom, druhý s oznamom o predvolebných stretnutiach s voličmi. Veľmi prísne je stanovený aj vzhľad a spôsob distribúcie letákov do domácností.

V predvečer prvého kola volieb je zakázané organizovať stretnutia s voličmi a robiť akúkoľvek predvolebnú agitáciu. Kandidáti nebudú mať ani právo aktualizovať svoje webové stránky a odporúča sa im aj zablokovať na nich možnosť pridávať komentáre a diskusné príspevky. Deň pred voľbami sa nesmú zverejňovať ani prieskumy verejnej mienky. Platnosť tohto zákazu sa končí v okamihu zatvorenia poslednej volebnej miestností na území Francúzska.

Oficiálna predvolebná kampaň vo Francúzsku sa skončí v piatok 21. apríla o polnoci. V prípade, že sa bude konať druhé kolo volieb, začne sa v okamihu zverejnenia mien dvoch kandidátov, ktorí sa kvalifikovali do druhého kola volieb. Predpokladá sa, že sa tak stane v pondelok 24. apríla.

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že prezidentské voľby vo Francúzsku budú dvojkolové, pričom rozhodujúci súboj medzi sebou zvedú kandidátka krajnej pravice Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron.