Paríž 16. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
 
V Paríži a ďalších francúzskych mestách sa v sobotu znova zišli demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest. Protestné pochody proti politike prezidenta Emmanuela Macrona sa konajú už 14. sobotu za sebou. Informovala o tom agentúra AP

Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest kráčajú po Champs Elysses s Víťazným oblúkom v pozadí počas protestného pochodu s cieľom pokračovať v nátlaku na francúzsku vládu prezidenta Emmanuela Macrona 16. februára 2019 v Paríži

Demonštranti sa aj v túto sobotu zhromaždili pri Víťaznom oblúku, odkiaľ vyrazili do ulíc metropoly. V hlavnom meste, ani iných mestách, ako Bordeaux či Toulouse, žiadne násilné udalosti bezprostredne hlásené neboli.
Prieskumy verejnej mienky a zakaždým nižší počet ľudí, ktorí sa pridávajú k pochodom, naznačujú, že hnutie verejnú podporu stráca. Víkendové protesty totiž často prerástli do bezprecedentného násilia medzi demonštrantami a poriadkovou políciou.
Uplynulú sobotu napočítali francúzske úrady 51.400 demonštrantov, čo je oproti začiatkom hnutia zásadné zníženie. V novembri sa účasť nespokojných Francúzov na demonštráciách po celej krajine odhadovala na 300.000.
Hnutie odštartovalo svoju históriu vlani 17. novembra protestom, ktorý bol proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Neskôr si získalo širokú podporu verejnosti, ktorá sa však postupne vytráca.
 
Príspevok Vo Francúzsku pokračovali protesty hnutia žltých viest zobrazený najskôr Hlavné správy.