Brusel 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Charles Hourcade je obvinený zo zneužitia dôvery

Francúzski vyšetrovatelia vzniesli obvinenie voči v poradí druhému asistentovi poslancov francúzskeho Národného frontu (FN) v Európskom parlamente.

Ilustračné foto

Charles Hourcade je obvinený zo zneužitia dôvery, keď ako asistent europoslankyne za FN Marie-Christine Boutonnetovej od septembra 2014 do februára 2015 neoprávnene získal 37.000 eur, informoval dnes zdroj blízky vyšetrovaniu.

Hourcade v tom čase pôsobil v štábe FN v meste Nanterre, pričom sa venoval najmä grafickému dizajnu. Obvinenie bolo voči nemu vznesené 6. marca, informovala v piatok spravodajská stanica RTL.

Po Catherine Grisetovej je Hourcade druhým asistentom europoslancov za FN obvineným z toho, že boli stranou zamestnaní v EP, pričom však v skutočnosti nevykonávali prácu asistentov v sídlach EP v Bruseli a Štrasburgu, ale venovali sa straníckej práci.

Na výsluch v kauze bola na piatok predvolaná aj líderka FN a jeho prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Pred vyšetrovateľov sa však nedostavila. Svoje predvolanie na výsluch menej ako 50 dní pred prvým kolom prezidentských volieb označila Le Penová za “politickú operáciu”.

Le Penová má podľa prieskumov verejnej mienky reálnu šancu na postup do druhého kola volieb.

Vyšetrovanie vo vzťahu k FN sa začalo po tom, ako vedenie EP vznieslo proti tejto francúzskej strane podozrenie zo zneužitia prostriedkov z rozpočtu EP. Podozrivých bolo 20 asistentov pracujúcich pre 24 poslancov za FN. Vedenie EP zistilo, že títo asistenti pokračovali vo výkone straníckych funkcií paralelne so svojím zaradením v EP.

Európsky Úrad na boj proti podvodom (OLAF) tvrdí, že niektorí z týchto asistentov FN boli v EP zamestnaní fiktívne, preto od Le Penovej žiada, aby vrátila do pokladnice EP 340.000 eur, ktoré boli vyplatené asistentom FN v Štrasburgu.