Paríž/Brusel 19. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Philippe Wojazer/Pool photo via AP)

Posledná televízna debata pred nedeľňajšími straníckymi primárkami

Sedem ľavicových uchádzačov o francúzsky prezidentský úrad dnes večer zabojuje o priazeň voličov v poslednej televíznej debate pred nedeľňajšími straníckymi primárkami. V predošlej debate divákov najviac oslovili traja exministri – Arnaud Montebourg, Manuel Valls a Benoit Hamon.

Uchádzači francúzskej Socialistickej strany o prezidentský úrad zľava Arnaud Montebourg, Jean-Luc Bennahmias, Francois de Rugy, Benoit Hamon, Vincent Peillon, Manuel Valls a Sylvia Pinelová počas prvej televíznej debaty La Plaine Saint-Denis pri ParížiUchádzači francúzskej Socialistickej strany o prezidentský úrad zľava Arnaud Montebourg, Jean-Luc Bennahmias, Francois de Rugy, Benoit Hamon, Vincent Peillon, Manuel Valls a Sylvia Pinelová počas prvej televíznej debaty La Plaine Saint-Denis pri Paríži

Manuel Valls, ktorý sa pre zámer uchádzať sa o prezidentský úrad vzdal premiérskej funkcie, má podľa divákov schopnosti na to, aby sa stal hlavou štátu. Na čele vlády stál v období teroristických útokov a je najhlasnejším obhajcom predlžovania výnimočného stavu.

Ľavicu si ale pohneval kritikou migračnej politiky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a snahou obmedziť prílev migrantov do Francúzska. Jeho súper v straníckych primárkach Vincent Peillon mu to počas druhej televíznej debaty rád pripomenul.

Ďalší z popredných uchádzačov o stranícku nomináciu, Benoit Hamon, sa zviditeľnil návrhom na uzákonenie tzv. univerzálneho príjmu – teda aby bola každému občanovi nezávisle od jeho sociálnej situácie poskytovaná od štátu rovnaká finančná dávka. Túto dávku vo výške 800 eur mesačne obhajoval aj Jean-Luc Bennahmias.

Najpresvedčivejšie vystupovanie televízni diváci prisudzujú Arnaudovi Montebourgovi. Ako jediný sa pri ostatnej televíznej debate odmietol zapojiť do rozpravy o legalizácii marihuany. Debatu na túto tému pred straníckymi primárkami označil za zbytočnú.

Francúzske médiá zachytili, že aktuálny francúzsky prezident Francois Hollande bol počas druhej televíznej debaty ľavičiarov v divadle a nesledoval ju. Odmietol povedať, ktorého zo siedmich ľavicových kandidátov v primárkach podporí. V kuloároch sa čoraz častejšie objavuje informácia, že to nebude ani jeden z nich, pretože má najbližšie k populárnemu exministrovi hospodárstva Emmanuelovi Macronovi.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v dvoch kolách: prvé bude 23. apríla a druhé 7. mája. Podľa prieskumov verejnej mienky na postup do druhého kola ašpiruje kandidát pravice Francois Fillon, šéfka Národného frontu (FN) Marine Le Penová a bývalý člen vládnej Socialistickej strany (PS) Emmanuel Macron. Sondáže, naopak, neprajú kandidátovi ľavice, ktorý ešte len vzíde zo nedeľňajších primárok.