Laitila 17. januára 2019 (HSP/Foto: TASR- Marko Erd)
 
Mesto v juhozápadnom Fínsku po mesiacoch verejnej diskusie s predstaviteľmi škôl, políciou, rodičmi, mládežníckymi klubmi, ale aj so samotnou mládežou, zaviedlo večerný “zákaz vychádzania” pre deti a mládež v školskom veku, aby sa jednoducho vo večerných hodinách nezdržiavali vonku

Ilustračné foto

Ako informuje fínska verejnoprávna stanica Yle, mestskí predstavitelia Laitily teda so súhlasom svojich vyše 10-tisíc obyvateľov začali s tzv. “zákazom vychádzania”, ktorý odporúča, aby deti vo veku od 7 do 13 rokov boli doma už o 19.30 hod. a starší žiaci o 21.00 hod.
Výnimku tvoria víkendy, kedy tí mladší z celkovo asi 900 školákov môžu byť von do 20.30 hod. a tí starší až do 23.00 hod.
Podľa Tuomasa Kankaanpääho, ktorý má v Laitile na starosti školské záležitosti, hovorí, že zákaz vychádzania je “neformálny” a závisí od spolupráce obyvateľov mesta. Vedenie mesta “môže vydať len odporúčanie”, keďže zákon neumožňuje vynútiteľný zákaz vychádzania.
“Základným cieľom je upozorniť rodičov na blaho detí a mladých ľudí a spoločne stráviť rodinný večer,” poznamenal Kankaanpää.
Podnet na takýto “zákaz” vyšiel z miestnej skupiny venujúcej sa deťom a mládeži, k čomu sa vyjadrovali aj predstavitelia škôl, polícia, rodičia, mládežnícke kluby, ako aj samotná mládež.
“Počul som len o pozitívnych reakciách na takýto návrh,” dodal Kankaanpää s tým, že aj mládež sa k tomu pozitívne stavala poukazujúc na svoj “nedostatok spánku”.
Stanica Yle hovorí, že plán Laitily pripomína zákaz vychádzania na Islande z roku 1997, kde mladší ako 16 rokov musia byť doma do 22.00 hod. v zime a do polnoci počas leta (od 1. mája do 1. septembra) a mladší ako 12 rokov do 20.00 hod. v zime a do 22.00 hod. v lete, čo bolo zavedené kvôli častému popíjaniu alkoholu a drogovým problémom zo strany mladistvých.
O zákaze uvažovali aj inde vo Fínsku, no podľa BBC skúsenosť nebola úplne pozitívna.
Napríklad mesto Lammi vyskúšalo v roku 2000 zákaz vychádzania starších žiakov od 21.00 hod., ale kým rodičia nariadenie jasne akceptovali, mládež veľa reptala.
V roku 2004 sa aj v meste Vantaa predniesol tento návrh kvôli kriminalite mladistvých, ale nakoniec sa odmietol z dôvodu, že rodičia majú konečnú zodpovednosť za svoje deti a polícia by nebola schopná presadzovať tento zákaz vychádzania.
 
 
Súčasne boli vydávané odporúčania pre mladistvých aj v Seinäjoki, Pori, Eurajoki, Rovaniemi, Laukaa a Hämeenkoski.
 
 
Príspevok Vo Fínsku odporúčajú zákaz večerného vychádzania pre deti a mládež zobrazený najskôr Hlavné správy.