Washington/Riga 3. januára 2017 (HSP/TASR/AP-Molly Riley)

Lotyšský politológ prednášajúci na Baltickej medzinárodnej akadémii Karlis Daukšts vystúpil s názorom, že na prijímanie zahraničnopolitických rozhodnutí novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa má ohromný vplyv jeho okolie a tiež jeho rodina.

Novozvolený americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou

Novozvolený americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou

„Trump je veľmi silno spojený so svojou rodinou. Niektorí hovoria, že jeho dcéra Ivanka a osobitne jej muž Jared Kushner majú kolosálny vplyv na Trumpa ako človeka, ktorý si vyberá svoj tím,“ povedal Daukšts v rozhovore pre rádio Baltkom. Lotyš Daukšts tvrdí, že sympatie Trumpa voči Rusku sú vraj očividné a nevznikli bez príčiny, no cez prizmu „historickej pamäte“ – vďaka príbuzným, ktorí pochádzali zo Sovietskeho zväzu: „Dedko a babka Trumpovho zaťa Kushnera boli bieloruskými partizánmi. Preto si Kushner pamätá rozprávanie svojich predkov o partizánskom hnutí v Bielorusku počas vojny. Dozaista práve tieto spomienky v ňom zanechali kladný dojem vo vzťahu k Rusku, k jeho dejinám. Kushnerov vplyv mnohí označujú za dostatočne významný. Ako sa situácia rozvinie neskôr, zatiaľ nie je známe,“ nazdáva sa Daukšts.

Kushnerovi predkovia mali o motiváciu navyše zapojiť sa do partizánskeho odporu proti nacistickým okupantom – ak by sa ako civilní obyvatelia dostali do rúk nacistov, vzhľadom na svoj pôvod (Židia- poznámka redakcie) by sa takmer isto ocitli vo vyhladzovacom koncentračnom tábore.

Počas svojej volebnej kampane Trump hovoril o potrebe normalizovať vzťahy s Ruskom, pozitívne sa vyjadroval o ruskom prezidentovi Putinovi, dokonca spomenul, že by sa s ním mohol stretnúť aj do svojej inaugurácie. Trump najnovšie nazval vynikajúcim ťahom rozhodnutie Putina nevypovedať amerických diplomatov ako odvetu za americké sankcie a vypovedanie 35 ruských diplomatov z USA.

Po inaugurácii Donalda Trumpa sa ukáže, nakoľko sa v zahraničnopolitickej oblasti budú zhodovať jeho predvolebné sľuby a výroky so skutočnosťou. Je však pravdepodobné, že na rozdiel od Clintonovcov, Bushovcov, či od Obamu by mu malo byť psychologicky ťažšie dať súhlas na bombardovanie slovanskej časti Európy, odkiaľ pochádzajú dve z troch jeho manželiek a, ako sa najnovšie ukázalo, aj príbuzní jeho zaťa.

Vladimír Mohorita